Ponad 10 miliardów zostało zebranych dla Ukrainy podczas imprezy Stand Up for Ukraine. USD

Fot. Janek Skarżyński (AFP/Scanpix)

Globalna organizacja charytatywna Stand Up for Ukraine zebrała 10,1 miliarda dolarów. Eur. – powiedziała w sobotę w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Globalna organizacja charytatywna Stand Up for Ukraine zebrała 10,1 miliarda dolarów. Eur. – powiedziała w sobotę w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Podczas kampanii „Stand Up For Ukraine” 9,1 miliarda euro „dodatkowy miliard obiecał EBOR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju)” – powiedziała von der Leyen.

Wydarzenie, zorganizowane przez premiera UE i Kanady Justina Trudeau, miało na celu zebranie funduszy dla osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców z kraju rozdartego wojną, poinformowali organizatorzy.

Ponad 4,4 miliona ludzi uciekło z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego. ludzie.

Większość z nich wyjechała do krajów UE, w tym do sąsiedniej Polski, która do tej pory przyjęła ponad 2,5 mln osób. uchodźcy.

Zaangażowały się też celebrytki

Wydarzenie jest współorganizowane z ruchem walczącym z ubóstwem Global Citizen. W piątek odbyło się wydarzenie w mediach społecznościowych, aw sobotę konferencja charytatywna.

Do kampanii wraz ze światowymi liderami dołączyli różni artyści, w tym Elton John, Alanis Morissette, Billie Eilish, Annie Lennox i Chris Rock.

„Jesteśmy zszokowani, widząc cierpienie Ukraińców w miarę rozwoju konfliktu” – napisał John na Facebooku.

75-letnia legenda rocka wezwała swoich fanów do „pomocy ludziom, których życie wywróciło się do góry nogami i którzy musieli porzucić wszystko w poszukiwaniu bezpieczniejszego życia”.

„Nikt nie powinien doświadczyć takiej tragedii” – dodał John.

Obiecaj jeszcze większe wsparcie

Pan von der Leyen pochwalił pieniądze zebrane w Warszawie w sobotę, nazywając je „fantastycznymi”.

Sama Komisja Europejska zadeklarowała 1 miliard euro. Z czego 600 mln euro 400 mln euro trafi do władz Ukrainy. Eur – „linia frontu dla krajów, które wykonują świetną robotę, pomagając przybywającym uchodźcom”, dodała von der Leyen.

W swoim wystąpieniu obiecała „jeszcze większe” wsparcie.

„Solidarność krajów, firm i ludzi na całym świecie oświetla tę ciemną godzinę” – dodała von der Leyen.

„A kiedy bomby przestaną spadać, pomożemy narodowi ukraińskiemu odbudować ich kraj. Będziemy nadal bronić Ukrainy” – obiecał szef KE.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał także na konferencji w Warszawie.

„Odwaga Ukraińców zjednoczyła już cały demokratyczny świat” – powiedział w przekazie wideo, wzywając Zachód do nałożenia dalszych sankcji na rosyjskie banki i zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.