Polski premier obiecuje dostarczyć na Ukrainę moździerze, pociski i drony

„Współpracujemy z krajami Unii Europejskiej i NATO nad taką pomocą dla Ukrainy. Jednak sama Polska jest gotowa udzielić Ukrainie pomocy w zakresie gazu, zdolności obronnych, stabilizacji gospodarczej… a także w kwestiach humanitarnych, ponieważ już jesteśmy – powiedział Morawieckis na konferencji prasowej w Kijowie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalim.

Według Morawieckiego Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kilka tysięcy pocisków artyleryjskich, amunicję, systemy rakiet przeciwlotniczych „Grom”, lekkie moździerze i drony.

Polski premier dodał, że Polska już pomaga Ukrainie gazem ziemnym. „Rozmawialiśmy z premierem Ukrainy o zwiększeniu zdolności przesyłowych gazu z zachodu na wschód. „Trzeba poczynić inwestycje i będziemy je realizować” – powiedział.

Mówiąc o gazociągu Nord Stream 2, Morawieckis nazwał go zagrożeniem geopolitycznym.

„Dlatego wzywamy Niemcy, aby nie uruchamiały tego gazociągu, ponieważ byłby to element rosyjskiego szantażu wobec Europy.

Z jednej strony nie da się wyrazić solidarności z Ukrainą, az drugiej nie można podpisać dokumentów certyfikujących Nord Stream 2. Nie jest dobrze – powiedział.

Polski premier poinformował, że rozmawiał z D. Szmyhalim o pomocy Ukrainy w obronie przed groźbami z Białorusi.

Morawieckis potwierdził zaangażowanie Polski na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wspierania europejskiej i euroatlantyckiej ścieżki integracji tego kraju.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.