Polska zniesie strefę wykluczenia na granicy z Białorusią

W ubiegłym roku Warszawa utworzyła odcinek granicy o długości około 400 km i szerokości 3 km, na którym zabroniony jest wjazd osób nieuprawnionych, w tym wszystkich migrantów, pracowników pomocy i dziennikarzy.

Strefa została utworzona we wrześniu ubiegłego roku, aby uniemożliwić migrantom wjazd do kraju, którego podejście do napływu migrantów zostało skrytykowane przez wielu aktywistów i prasę.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zapowiedział w czwartek, że strefa zostanie zniesiona „od 1 lipca”.

Jednak obywatele nadal nie będą mogli zbliżyć się na odległość 200 metrów od granicy polsko-białoruskiej – poinformował minister w tweecie.

Bariera graniczna będzie miała ponad 186 km długości i obejmie prawie połowę całej 420 km granicy z Białorusią. Ogrodzenie będzie miało wysokość 5 m, zostaną tam zainstalowane kamery i czujniki ruchu.

Szacuje się, że projekt będzie kosztował 353 mln. euro.

Polska była krytykowana za twarde podejście do walki z nielegalną imigracją, a także z migrantami z Bliskiego Wschodu, którzy często próbują przedostać się do kraju przez Białoruś.

Nielegalne przepływy migracyjne przez Białoruś na Litwę, Łotwę i Polskę znacznie wzrosły w ubiegłym roku. Kraje zachodnie obwiniają za to reżim w Mińsku i nazywają to atakiem hybrydowym.

Jednak gdy wybuchła wojna na Ukrainie, Warszawa dotarła do ukraińskich uchodźców. Do tej pory Polska otrzymała ponad cztery miliony.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *