Polska wysłała alerty do migrantów z ostrzeżeniami

„Migranci otrzymali zawiadomienie z Centrum Bezpieczeństwa Państwa o planowanej prowokacji. Ostrzega w języku angielskim przed niespodziewanymi pogłoskami i zapewnia, że ​​granica Polski jest dobrze chroniona. W SMS-ie znajduje się również link do strony internetowej z dodatkowymi informacjami w pięciu językach” minister napisał na Twitterze.

Tekst wiadomości wysłanej do migrantów został opublikowany na portalu gov.pl.

„Wśród migrantów krążą pogłoski o kampanii, która ma się odbyć 15 listopada. Migrantom mówi się, że przyjadą autobusy z Niemiec i Polska je przejedzie. To kłamstwo. strzeżone przez polskie wojsko. Autorzy tych plotek mają nadzieję, że uda im się nakłonić migrantów do szturmu na polską granicę. Mogą pojawić się niebezpieczne sytuacje” – czytamy w raporcie.

Jak przypomina reform.by, w sobotę pojawiły się pogłoski, że w internetowych czatach i grupach migrantów rozeszły się pogłoski, że udają się do Niemiec.

„Dobra wiadomość! Polska policja otworzy granicę i, jeśli Bóg pozwoli, jak najszybciej wyśle ​​uchodźców do Niemiec. Boże bądź miłosierny, uszczęśliw nas wszystkich” – takie przesłanie krążyło szeroko w rozmowie.

Była też konkretna data rzekomej deportacji migrantów do Niemiec, poniedziałek 15 listopada.

Polskie władze obawiają się zbrojnej prowokacji na granicy z Białorusią. Mówił o tym w poniedziałek w polskim radiu Jakub Kumoch, przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Musimy być gotowi na wszystko” – powiedział, zwracając uwagę, że na granicy polsko-białoruskiej zgromadziła się duża liczba migrantów i nieustanne próby jej przekroczenia.

„Widzieliśmy używane lasery, wiemy, że są tam snajperzy” – powiedział Kumoch. „Boimy się zbrojnych prowokacji”.

Irak zapowiada, że ​​w czwartek rozpocznie transport swoich obywateli z Białorusi

Iracki rząd ogłosił w czwartek lot repatriacyjny dla swoich „ochotników” pozostawionych na granicy polsko-białoruskiej.

„Irak zorganizuje swój pierwszy lot dla tych, którzy chcą dobrowolnie wrócić z Białorusi 18 marca” – powiedział w niedzielę wieczorem Ahmed al-Sahaf, rzecznik MSZ kraju.

Nie powiedział, ile osób może lecieć lotem Mińsk-Bagdad, ale powiedział, że Irak zarejestrował 571 swoich obywateli utkniętych na granicy, którzy wyrazili chęć „dobrowolnego” powrotu do swoich domów.

Tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu, wielu z autonomicznego irackiego regionu Kurdystanu, jest uwięzionych na granicy UE-Białoruś, powodując konflikt między UE a Stanami Zjednoczonymi z jednej strony, a Białorusią i Rosją z drugiej.

Regularne połączenia lotnicze między Bagdadem a Mińskiem zostały zawieszone od sierpnia, a białoruskie misje dyplomatyczne w Bagdadzie i stolicy Iraku, Kurdystanie, zostały zamknięte na ponad tydzień.

Środki te „zmniejszyły liczbę Irakijczyków podróżujących (na Białoruś), ale problem polega na tym, że niektórzy z nich latają teraz pośrednio przez Turcję, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt”, powiedział Al-Sahafo.

W piątek Turcja zakazała obywatelom Syrii, Iraku i Jemenu lotów ze swoich lotnisk na Białoruś, a prywatny przewoźnik syryjski Cham Wings Airlines zawiesił w sobotę loty do Mińska.

Region Kurdystanu w Iraku przedstawia się jako oaza względnej stabilności, ale często jest krytykowany za ograniczanie wolności słowa. Regionem rządzą od dwóch dekad dwie partie, Patriotyczna Unia Kurdystanu i Demokratyczna Partia Kurdystanu.

Kilku irackich Kurdów powiedziało AFP, że ich chęć wyjazdu była spowodowana brakiem perspektyw ekonomicznych i brakiem bezpieczeństwa.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schin planuje w poniedziałek udać się do Bagdadu, aby omówić kryzys migracyjny.

Czechy obiecują pomóc

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek rozmawiał z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rau o kryzysie nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią i zadeklarował wsparcie swojego kraju w jego rozwiązaniu.

„Rozmawiałem z moim polskim kolegą Zbigniewem Rau. Rozmawialiśmy o fatalnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem solidarność z Polską i potwierdziłem gotowość udzielenia pomocy w razie potrzeby” – napisał na Twitterze szef czeskiej dyplomacji.

Dodał, że dyskusja na temat sytuacji na granicy z Białorusią będzie kontynuowana w poniedziałek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Czwórki Wyszehradzkiej – Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Sytuacja na granicy skomplikowała się tydzień temu, gdy kilka tysięcy bliskowschodnich migrantów zebrało się na polskiej granicy z Białorusi, aby wjechać do Unii Europejskiej.

Wspólnota oskarża reżim w Mińsku o organizowanie przepływów migracyjnych i nazywa takie działania hybrydową agresją w odwecie za sankcje bloku wobec Białorusi za rozprawę z opozycją.

Mińsk temu zaprzecza i oskarża migrantów o odmowę wjazdu do Warszawy z naruszeniem jej humanitarnych zobowiązań.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *