Polska wyciąga pomocną dłoń Niemcom do rezygnacji z rosyjskiej ropy

Zdjęcie: Kenzo Tribouillard (AFP/Scanpix)

Polska jest gotowa pomóc Niemcom zrezygnować z rosyjskiej ropy, powiedział w poniedziałek polski minister klimatu i środowiska, dodając, że spodziewa się, że embargo Unii Europejskiej (UE) na rosyjską ropę wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Polska opowiada się za narzuceniem Rosji twardych środków w sprawie wojny Moskwy na Ukrainie.

„Podobnie jak Polska, jesteśmy gotowi wesprzeć niemieckie starania o „wykorzenienie” zasobów energetycznych. Moglibyśmy zaoferować naszą rafinerię Gdańskowi. Mam nadzieję, że będzie to ostatni bodziec, by w końcu nałożyć embargo na ropę naftową na Rosję” – powiedziała Anna Moskwa, polski klimat. i minister środowiska.

Rosja zawiesiła dostawy gazu do Bułgarii i Polski w zeszłym tygodniu po tym, jak odmówiła spełnienia żądania zapłaty w rublach.

Moskwa mówiła wcześniej, że głównymi krajami UE sprzeciwiającymi się zaostrzeniu sankcji wobec Rosji za gaz są Austria, Niemcy i Węgry oraz że UE powinna karać kraje, które płacą rosyjski gaz w rublach.

Powiedziała też, że Polska chce, aby Unia Europejska wyznaczyła wyraźny termin, w którym państwa członkowskie przestaną importować rosyjską ropę.

„Chcemy bardzo konkretnej i jasnej daty i wymogu dla wszystkich stron w tym szóstym pakiecie sankcji. Chcemy, aby był to pakiet kompletny, bez żadnych luk” – podkreślił polski minister.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział wcześniej, że kraje Unii Europejskiej są nadal podzielone w kwestii pełnego embarga Rosji na surowce energetyczne.

Niemcy również nie są jeszcze gotowe na całkowitą rezygnację z importu, ale mogą zrezygnować z rosyjskiej ropy do końca roku, powiedział Habeck. Według niego takie opóźnienie w ubezpieczeniach naftowych jest rozważane również na szczeblu UE, pisze BBC.

„Udało nam się dojść do sytuacji, która pozwoli Niemcom oprzeć się embargo na ropę” – powiedział na konferencji prasowej.

Niemcy zmniejszyły już udział rosyjskiej ropy z 35% do 25% w całkowitym imporcie kraju. VZ już napisał, że UE ma przedstawić szósty pakiet sankcji wobec Rosji jeszcze w tym tygodniu, prawdopodobnie w środę.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.