Polska wspiera Ukrainę podczas wizyty Zełenskiego

Warszawa wyraziła w czwartek poparcie dla Kijowa i opowiedziała się przeciwko jakimkolwiek ustępstwom w sprawie „agresywnego zachowania” Moskwy w zaakceptowaniu rozmów ukraińskiego prezydenta na temat sposobów złagodzenia napięć w obliczu potencjalnego zagrożenia rosyjską inwazją.

Wołodymyr Zełenski spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą w południowopolskim górskim kurorcie Wisła na rozmowy, które potrwają do piątku.

„Rosyjskie prowokacje i eskalacje stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa znacznej części kontynentu” – cytowany przez agencję PAP doradca prezydenta Jakub Kumoch.

„Polska wspiera Ukrainę. Polska bardzo wyraźnie daje do zrozumienia, że ​​nie zaakceptuje agresywnej polityki Rosji i będzie sprzeciwiać się ustępstwom” – dodał Kumoch, główny asystent Dudy ds. stosunków międzynarodowych.

„Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego i sojuszników z NATO” – powiedział.

Obecnie trwają intensywne negocjacje między Zachodem a Rosją w celu zmniejszenia napięć wokół Ukrainy, ale jak dotąd poczyniono niewielkie postępy.

Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy do granic swojego sąsiada, wzbudzając na Zachodzie obawy, że inwazja może się rozpocząć.

Kreml zaprzecza planom przeprowadzenia ataku i wystąpił z szeregiem żądań gwarancji bezpieczeństwa, w tym obietnicą NATO nierozszerzania się na wschód. Jednocześnie Zachód broni „polityki otwartych drzwi” NATO dla potencjalnych przyszłych członków.

W 2014 roku Rosja dokonała aneksji ukraińskiego półwyspu krymskiego. Wschodnia Ukraina została od tego czasu rozdarta konfliktem z prorosyjskimi separatystami, który Kreml ma wspierać militarnie i finansowo. Moskwa temu zaprzecza.

Redaktor Rūta Androšiūnaitė

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.