Polska odmawia płacenia w rublach rosyjskich za rosyjski gaz
Stacja dystrybucji gazu w Gustorzynie, Polska. Fot. Wojciech Sword (Reuters/Scanpix)
Polskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zapowiedziało, że nie zapłaci za rosyjski gaz w rublach rosyjskich, odrzucając taką prośbę gospodarza Kremla Władimira Putina dla „wrogich krajów”, ponieważ Rosja znalazła się w bezprecedensowych międzynarodowych sankcjach dotyczących wojna na Ukrainie.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Umowne sposoby rozliczeń. Nie pozwalają żadnej ze stron na dowolne ich zmienianie. Wypełnimy nasze zobowiązania na warunkach dotychczasowej umowy” – powiedział szef PWNiG Paweł Majewski, cytowany przez PAP.

Niemcy, które przed rosyjską inwazją na Ukrainę kupiły 55% swojego gazu ziemnego z Rosji, ostrzegły na początku tego tygodnia, że ​​prośba Rosji stanowi naruszenie kontraktu.

„Zapowiedź wpłaty w rublach to (…) zerwanie kontraktu i teraz będziemy rozmawiać z naszymi europejskimi partnerami, jak na to zareagujemy” – powiedział Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki.

Ze swojej strony Alfred Stern, szef austriackiego koncernu energetycznego OMV, powiedział, że obecna umowa z Gazpromem nie pozwala na płatności w rublach.

Długoterminowy kontrakt PGNiG z Gazpromem na zakup gazu eksportowanego jego gazociągami wygasa z końcem tego roku, a Warszawa wielokrotnie zgłaszała zamiar nieprzedłużania go.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.