Polska odmawia płacenia rosyjskiemu gazowi w rublach

„Nie widzimy, jak możemy” – powiedział agencji PAP Paweł Majewski, szef państwowego koncernu naftowo-gazowego PGNiG, cytowany przez agencję PAP. – Umowa (…) ustala sposób płatności. Nie pozwala krajowi dowolnie go zmieniać. »

Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja przyjmie płatności w rublach za dostawy gazu do „wrogich krajów” po lawinie sankcji przeciwko Moskwie za jej wojnę. Niemcy, kraj, który przed wojną urósł o 55%. importował gaz ziemny z Rosji, minister gospodarki powiedział, że jest to niezgodne z traktatem i że Berlin omówi ze swoimi europejskimi partnerami, jak zareagować. Szef austriackiego koncernu energetycznego OMV powiedział, że podpisana umowa nie przewiduje płatności w rublach.

Obecny kontrakt Polski na rosyjski gaz wygasa z końcem roku. Warszawa ma od tego czasu nadzieję, że zrezygnuje z rosyjskiego gazu, zastępując go skroplonym gazem ziemnym w portach oraz gazem z norweskiego gazociągu bałtyckiego.

Kreml pracuje nad zmniejszeniem wpływu bezprecedensowych sankcji na rosyjską gospodarkę, które dotknęły już wszystko, od rezerw walutowych banku centralnego po McDonalds. Bezpośrednio po ogłoszeniu przez Putina rubel, który spadł od początku wojny ukraińskiej, umocnił się w stosunku do dolara i euro, a ceny gazu wzrosły.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.