Polska będzie dążyć do stopniowego wycofywania rosyjskiego importu ropy do końca 2022 r.
Zdjęcie: Ludovico Marino (AFP/Scanpix)
Polska planuje podjąć kroki w celu stopniowego wycofywania importu rosyjskiej ropy do końca 2022 r. – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki w czasie, gdy Niemcy wydały wczesne ostrzeżenie dotyczące dostaw gazu ziemnego przeciwko Rosji po wojnie na Ukrainie.

Pan Morawiecki zauważył, że jego kraj już znacznie zmniejszył swoją zależność od ropy z Moskwy.

Według szefa rządu Polska rozpoczyna najbardziej radykalny wśród krajów europejskich plan uniezależnienia się od źródeł energii z Rosji.

Wówczas Warszawa ogłosiła we wtorek zakaz importu węgla z Rosji.

Morawieckis wyraził również nadzieję, że w maju zmniejszy się import gazu.

Polska wezwała też inne kraje UE do zmniejszenia zależności od importu paliw z Rosji, ponieważ pieniądze z eksportu ropy i gazu pomagają Moskwie finansować wojnę na Ukrainie, więc przepływ środków musi się zatrzymać.

Tymczasem w Niemczech rząd wydał poziom wczesnego ostrzegania o dostawach gazu ziemnego i wezwał konsumentów do oszczędzania energii, obawiając się, że Rosja może zagrozić odcięciem dostaw gazu, jeśli nie otrzyma płatności w rublach.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.