Polscy zawodnicy DN, którzy nie mogli rywalizować w swoim kraju, z radością wybrali lody Rėkyva na Litwie na mistrzostwa kraju

Niezwykle ciepła zima pokrzyżowała plany naszych sąsiadów na lodzie – Otwarte Mistrzostwa Polski Jachtów Lodowych DN odbyły się po raz pierwszy poza granicami Polski – na lodzie jeziora Rėkyva w Siauliai. Polscy sportowcy, uważani za jednych z najsilniejszych lodowych biegaczy na świecie, bardzo pozytywnie ocenili doświadczenie organizacji swoich mistrzostw na Litwie – idealne warunki, duże prędkości i możliwość pływania na granicy swoich możliwości.

Ponad 50 sportowców stanęło w szyku startowym do otwartych mistrzostw kraju w sobotę i niedzielę. Zdecydowaną większość stanowią Polacy, ale przybyli też Łotysze, Rosjanie i Austriacy. Polscy zawodnicy na lodzie klasy DN są prawdopodobnie najsilniejsi na świecie, konsekwentnie zdobywając nagrody na Mistrzostwach Europy i Świata przez ostatnie dwie dekady. Jachty lodowe DN – jedne z najszybszych na świecie, mogą osiągać prędkość do 130 km/h.

„Warunki do zawodów były więcej niż idealne – solidny, pozbawiony pęknięć lód Rėkyva o grubości 22-25 cm, silny wiatr o prędkości 8-12 m/s wiejący w oba dni, sprawdził nie tylko nas, żeglarzy, ale także inwentarz – wędki, które nie mógł wytrzymać obciążenia zostały zerwane, zawodnicy stanęli przed lodołamaczami wymkniętymi spod kontroli. Podsumowując, jest to jeden z moich najbardziej pamiętnych wyścigów: duże prędkości, ekstremalne warunki, żeglowaliśmy blisko naszych limitów.

Cieszę się, że mój brat Tom wygrał mistrzostwo, a ja zdobyłem brąz. Rywalizacja była tutaj bardzo wysoka – każdy z najlepszych 8-10 zawodników miał szansę na zwycięstwo, wielu z nich wygrało Mistrzostwa Świata i Europy. Dziękuję lokalnej społeczności żeglarskiej, gminie miasta Szawle za pomoc w organizacji tych mistrzostw” – organizatora mistrzostw, w 2020 roku. Mistrz świata DN Icebreaker Łukasz Zakrewski.

Tomasz Zakrzewski (Vol. 15), Robert Graczyk (Vol. 25) i Łukasz Zakrzewski (Vol. 28) zajęli pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski DN. Wszyscy zwycięzcy to polscy żeglarze.

W tym roku Szawle potwierdzają nazwę stolicy jachtów lodowych – rekordowa liczba jachtowych mistrzostw Republiki Litewskiej odbyła się w pierwszy weekend lutego, zaraz potem – po raz pierwszy w historii Litwy lodowisko Monotype XV odbyły się mistrzostwa klasy.

Jeśli warunki lodowe pozostaną odpowiednie, w dniach 25-27 lutego w Rėkyva wystartuje najmniejsza klasa jachtów lodowych – Ice-Blokart European Championship.