Pojawiły się pierwsze oznaki przestępczego wykorzystywania Ukraińców

Zdjęcie: Sigismond Gedvila (BNS)

Ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli na Litwę, są zagrożeni rekrutacją w celu wykorzystywania seksualnego, pracy przymusowej i macierzyństwa zastępczego, a według przedstawicieli MSW pojawiły się już pierwsze sygnały kryminalne.

Zostało to omówione w środę na posiedzeniu Komisji ds. Zapobiegania Samobójstwom i Przemocy Seimasu.

„Wszyscy rozumiemy, że obecna sytuacja jest niezwykle korzystna dla handlu ludźmi, ponieważ przybysze są wyjątkowo narażeni. Wśród tych wszystkich dobrych inicjatyw handlarzom łatwo jest się zaangażować” – powiedziała Sonata Mickutė, starszy doradca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. członkom komisji.

Próbowałem rekrutować w centrum rekrutacyjnym

Według niej, w połowie marca władze zorganizowały nadzwyczajne spotkanie, aby omówić pojawiające się zagrożenia i środki zapobiegania handlowi ludźmi. Zidentyfikowano szereg zagrożeń – przemyt ludzi przez granicę, niesprawdzone miejsca zamieszkania oferowane do zamieszkania, nierejestrowane usługi transportowe, niezgłoszone oferty pracy.

„Podczas spotkania otrzymaliśmy informacje od organizacji pozarządowych, że w ośrodkach rejestracji dochodzi do prób rekrutacji młodych dziewcząt do handlu ludźmi, wykorzystywania seksualnego i pracy przymusowej. Kilka rodzin zostało zatrzymanych w niewoli i udzielono im wsparcia finansowego” – powiedział S. Mikute.

Według doradcy próby rekrutacji młodych dziewcząt nie powiodły się, ponieważ podejrzani byli na celowniku wolontariuszy pracujących w ośrodku.

„To bardzo godne ubolewania, że ​​rodziny, które zostały skrzywdzone, odmówiły otwarcia wstępnego dochodzenia” – powiedział Mickute.

Jak dotąd, według jego danych, na Litwie wszczęto wstępne śledztwo w sprawie nielegalnej adopcji. W Polsce, w tym w Belgii i na Słowacji, wszczęto trzy wstępne śledztwa dotyczące pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego, ale jak dotąd zgłoszono tylko pojedyncze przestępstwa.

Według S. Mickutė zdarzały się przypadki, kiedy przed wojną Ukraińcy w swojej ojczyźnie na Litwie byli również wykorzystywani do handlu ludźmi do pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego.

„W obecnej sytuacji obie te formy wyzysku mogą zagrażać i przyczyniać się do przestępstwa macierzyństwa zastępczego, ponieważ należy zauważyć, że macierzyństwo zastępcze na Ukrainie może również prowadzić do wyzysku w tej formie” – powiedziała.

Pracownikom punktu rejestracji rozdano pamiątki śladów handlu ludźmi w celu zidentyfikowania ewentualnych przestępstw. Upewnij się, że do ośrodków nie mają wstępu osoby niepowołane, z wyjątkiem Ukraińców i personelu. Ministerstwo Transportu przejęło kontrolę nad przewoźnikami na granicy.

Policja ocenia zagrożenia

Szef Rady Policji Mindaugas Akelaitis poinformował członków komisji, że policja zbiera informacje i przeprowadza wywiady prewencyjne ze zidentyfikowanymi potencjalnie narażonymi osobami.

„Musisz zrozumieć, że nie mówimy o setkach, ale o tysiącach Ukraińców, którzy przyjechali do pracy ze wszystkimi, chyba nikt nie będzie w stanie. (…) Procesy idą do przodu tak długo, jak się da, angażujemy się, Ukraińcy są zatrudnieni w policji, mamy wsparcie wewnętrzne ze względu na barierę językową do pomocy w ośrodkach” – powiedział Akelaitis.

Eglė Maziliauskienė, szefowa Zarządu Koordynacji i Kontroli Litewskiej Policji Kryminalnej, powiedziała, że ​​groźby są widoczne, ale na razie pozostają tylko groźbami.

„Oceniamy zagrożenia i widzimy je równolegle ze służbami wywiadowczymi Europolu” – powiedziała E. Maziliauskienė.

Według niej sami ludzie są obojętni i nadeszły pierwsze indywidualne doniesienia o możliwym żebraniu, które można uznać za możliwe wyzysk, a także o pozostawionych bez opieki dzieci ukraińskich.

Policja codziennie monitoruje cyberprzestrzeń, sieci społecznościowe, monitoruje sugestie, które można ukryć w celach rekrutacyjnych.

Na Litwie zarejestrowano 46 900 uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym 19 300 nieletnich, wynika z danych Departamentu Statystycznego opublikowanych w środę.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.