Po tym, jak Litwa zakazała tranzytu do Kaliningradu, komisarz do spraw rosyjskich Respublika.lt odwiedził Ministerstwo Spraw Zagranicznych

2 fotografie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdjęcie: Elta

MSZ zwraca uwagę, że informacje rozpowszechniane podczas spotkania przez przedstawicieli Rosji zaprzeczały zakazowi Litwy tranzytu przez obwód kaliningradzki.

Z raportu ministerstwa wynika również, że przewóz osób i towarów nieobjętych unijnymi sankcjami do iz obwodu kaliningradzkiego odbywa się przez terytorium Litwy. Litwa nie nałożyła żadnych jednostronnych, indywidualnych ani dodatkowych ograniczeń na ten tranzyt. Litwa systematycznie stosuje unijne sankcje, które mają różne okresy przejściowe i terminy.

Senator Andriej Klimow, przewodniczący Komisji Tymczasowej Rady Federacji Rosyjskiej ds. Ochrony suwerenności państwa i ingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji, napisał na swoim kanale Telegram, że rząd litewski „obalił” członka i wezwał UE do zmusić Litwę do zmiany decyzji.

Zażądał, by UE zmusiła Litwę do zniesienia ograniczeń w tranzycie rosyjskich towarów do obwodu kaliningradzkiego i zagroził, że Rosja sama zajmie się tym problemem.

„Jeżeli Unia Europejska nie naprawi od razu aroganckiego zrywu w Wilnie, to w naszych oczach takie działania unieważnią wszystkie dokumenty potwierdzające członkostwo Litwy w UE i otworzą nam ramiona do rozwiązania problemu spowodowanego tranzytem z Litwy do Kaliningradu w dowolny sposób. „,

„Tę ostatnią akcję można uznać za bezpośrednią agresję na Rosję, która zobowiązuje nas do natychmiastowego podjęcia odpowiednich środków samoobrony” – dodał Klimow.

Litwa łamie warunki członkostwa kraju w UE i po raz kolejny udowadnia, że ​​nie ma już żadnych przepisów, powiedział wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Piotr Tołstoj portalowi Gazeta.ru. Skomentował decyzję Litwy o zakazie tranzytu towarów objętych sankcjami UE koleją przez terytorium kraju do obwodu kaliningradzkiego.

„Po prostu przyszło nam do głowy, że UE nie łamie tych zasad. Bez wątpienia wpłynie to na nasze podejście do organizacji takiej jak UE w przyszłości. Oczywiście, jeśli przeżyje. Jeśli chodzi o naszą bezpośrednią reakcję, rosyjski rząd prawdopodobnie już przygotowuje różne odpowiedzi, a Litwie żadna z nich się nie spodoba. Naprawdę to wiem – dodał Tołstoj.

Jak przewidziano w czwartym pakiecie sankcji UE przyjętym 15 marca 2022 r., środki ograniczające UE dotyczące importu i tranzytu rosyjskiej stali i innych wyrobów z metali żelaznych do i przez UE wchodzą w życie 17 czerwca 2022 r.

ELTA przypomina, że ​​rosyjskie MSZ zażądało w poniedziałek natychmiastowego zniesienia „otwarcie wrogich” ograniczeń nałożonych przez Litwę na tranzyt kolejowych towarów dopuszczonych przez UE do moskiewskiej enklawy Kaliningradu, przewożonych między Litwą a Polską.

Ministerstwo poinformowało, że wezwało litewskiego administratora do Moskwy, aby zaprotestował przeciwko „prowokacyjnym” i „otwarcie wrogim” środkom.

Litwa ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zakazuje tranzytu towarów objętych sankcjami UE koleją z Rosji kontynentalnej do Kaliningradu. Na liście znalazły się węgiel, metale, materiały budowlane i zaawansowane technologie. Według gubernatora kaliningradzkiego Antona Aliczanowa zakaz dotknie około 50 proc. całkowity import do eksklawy.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.