Pentagon mówi, że ukraińskie siły powietrzne otrzymały rosyjski myśliwiec

John Kirby, rzecznik Pentagonu. Zdjęcie: Andrew Harniko (AP/Scanpix)

Ukraina otrzymała myśliwce i szczegółowe samoloty, aby wzmocnić swoje siły powietrzne po rosyjskiej inwazji, poinformował we wtorek Pentagon, ale odmówił ujawnienia liczby lub pochodzenia przeniesionych samolotów.

Tydzień wcześniej prezydent USA Joe Biden dostarczył 800 milionów dolarów. Pomoc wojskowa o wartości 743 mln euro (USD) dla paktu kijowskiego. Ponieważ jutro na Ukrainie nasilają się walki, Waszyngton przekaże Ukrainie m.in. ciężką broń, taką jak haubice.

Ukraińskie siły mają obecnie więcej myśliwców niż w ciągu dwóch tygodni, powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, ale nie powiedział, który kraj dostarczył samolot.

Nie wchodząc w zaopatrzenie innych krajów, oni (siły ukraińskie – V) otrzymali dodatkową platformę i szczegóły zwiększające liczebność swojej floty – dodał.

Pan Kirby nie powiedział, jaki konkretnie model samolotu został przekazany ukraińskiemu wojsku, które od kilku tygodni przewoziło dodatkowe samoloty. Uważa jednak, że te samoloty są produkcji rosyjskiej.

Inne kraje, które mają doświadczenie z tego typu samolotami, miały okazję pomóc im zdobyć więcej samolotów i upewnić się, że działają, powiedział Kirby.

Rzecznik Pentagonu zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone pomogły w zorganizowaniu niektórych szczegółowych wysyłek, ale nie przetransportowały samolotu.

Kyjiv prosi zachodniego partnera o myśliwiec MiG-29, którym ukraińscy piloci wiedzą, jak obsługiwać i który jest właścicielem kilku krajów Europy Wschodniej.

Na początku marca rozważano możliwość przekazania samolotu Polsce, ale Stany Zjednoczone wyraziły wówczas sprzeciw wobec projektu, obawiając się, że Rosja odbierze to jako bezpośrednie wycofanie się z NATO.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.