Pełen humanistyki musical „Skrzypek na dachu” zaskoczy swoim debiutem

23 kwietnia, 18:30 W Palais des Pêcheurs otworzy się kurtyna sceniczna, aby fani mogli usłyszeć pełen mocnych humanistycznych zarzutów musical „Skrzypek na dachu”. Opowiada historię życia ubogich Żydów w małym miasteczku w kontekście dzisiejszych wydarzeń iz wrażliwością odpowiada na tragedię na Ukrainie.

Nie przegap swojego debiutu

Musical „Skrzypek na dachu” amerykańskiego kompozytora Jerry’ego Bocka, scenarzysty Josepha Steina i autora piosenek Sheldona Harnicka, wystawiony po raz pierwszy w Państwowym Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie w 2000 roku, stał się gwiazdą wizyt w teatrze ze względu na swoją długowieczność. Spektakl stworzony przez dyrygenta Stanisława Domarka oraz polskich artystów – reżysera i choreografa Jana Surmie, scenografa Wojcecha Jankowiaka i kostiumografkę Martę Hubkę – zawsze przyciąga publiczność do portowego miasta, a widzów nie brakuje nigdy na sali. W trwającym od ponad dwóch dekad spektaklu udało się kilku pokoleniom interpretatorów: ci, którzy w przeszłości wcielali się w młodzież, powracają na scenę jako „rodzice” nowych postaci, a aktorzy głównych ról przechodzą dalej. . do młodych kolegów.

Wystawa 23 kwietnia – wyjątkowa! Oczekuje się ciekawego debiutu: Mindaugas Rojus zadebiutuje jako główny aktor – mleczarz Tevjė – Dalia Kužmarskytė po raz pierwszy zaśpiewa przyjęcie swojej żony Goldė. Virginijus Pupšys, który wcześniej grał Tevjė, będzie rzeźnikiem Leizerius Volfas, Dina Mataitienė – jego zmarła żona Fruma Sore, młodzi śpiewacy Aušrinė Valytė i Vytautė Rimkutė zagrają młodość Tevjė – Šprince i Bielke jako skrzypek. Naprawdę intrygujące – nie przegap okazji, aby zobaczyć!

Solista Tadas Jakas ponownie wcieli się w jedną ze swoich ulubionych ról – Tommy’ego Kamzoilio, krawca szukającego ręki najstarszej córki Ceitele. Na scenie zobaczymy też dziewczyny z Tevje w roli Oksany Auškalnytė (Ceitelė), Beaty Ignatavičiūtė (Hodelė) i Živilė Subačiūtė (Chava). Vilius Trakis, Gytis Šimelionis (mąż Chavy Fedii), Pranciškis Kurmanskienė (matka motelu Šandelė), Šarūnas Juškevičius (Rabi), Loreta Ramelienė (kolekcjonerka Jentė), Arūnas Ramelis (smuklė), Arūnas Jackas (syn Resmi Menjubi) ), Rolandas Einikis (Uriadniks), Modestas Narmontas (Beggar Nochema), Judita Butkytė-Komovienė (zmarła babcia Goldė Ceitelė), Aurimas Raulinavičius (Fedios Jelena Anužienė (kobieta I) i żeńska willenės.

„Działalność Perčikasa, chęć udowodnienia swoich prawd, wewnętrzny entuzjazm stają się zadaniem łatwym, ale jednocześnie zabawnym” – śmieje się Vilius Trakys, który nie może się doczekać spotkania z publicznością, która zdobyła nagrodę za sympatię publiczną na tegorocznych nagrodach Catch the Wave.

Orkiestrę Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie poprowadzi Honorowy Dyrygent Teatru S. Domarkas. „Muzyczny „Skrzypek na dachu” jest jednym z tych utworów, które poruszają człowieka głęboko w duszy. Temat narodu żydowskiego jest bolesny i bliski wielu Litwinom. Cieszę się, że udało mi się wprowadzić młodych solistów w musical komedia i dać temu znanemu na całym świecie dzieło wciąż nowe życie. To szczęście – zwierza się maestro.

Prawie wszyscy na scenie

„Skrzypek na dachu” to jedyne przedstawienie teatru muzycznego w portowym mieście, w którym bierze udział prawie cały zespół KVMT – soliści, chór, balet, orkiestra, a nawet pracownicy sceniczni. W razie potrzeby do spektaklu wprowadzane są również kostiumy. Na scenie jednocześnie można zobaczyć ponad sto osób.

Reżyser i choreograf spektaklu Jan Szurmie (Polska) wystawiał ten musical sześć razy w różnych teatrach. I wszędzie, Skrzypek na dachu rządził sceną od dziesięcioleci. „Nadal wystawiam ten utwór, bo to doskonały materiał teatralny. Jednak taki spektakl nie wszędzie jest możliwy, potrzeba dobrej trupy – dobrych głosów solowych, umiejętności aktorskich i choreografa. Kiedy przyjechałem do Kłajpedy, po raz pierwszy dowiedziałem się o możliwości, które sobie zorganizowałem i dopiero wtedy zacząłem pracować” – powiedział J. Szurmiejus, sławny z jego popularności. Mówiąc o popularności dzieła, reżyser powiedział, że to fenomenalne, bo widzowie chcą przychodzić do spektaklu, a aktorzy chcą się wypowiedzieć.

„Skrzypek na dachu” powstał na Broadwayu w 1964 roku, a następnie był wyświetlany w 32 krajach na całym świecie. Choć stworzony w Stanach Zjednoczonych, Fiddler on the Roof nadal ma wpływ na literaturę europejską. Urodzony na Ukrainie żydowski pisarz Szolom Alejchem (prawdziwe nazwisko Szolem Rabinowicz), który napisał opowiadanie o zubożałym życiu rodzinnym hodowcy bydła mlecznego Tevje, scenarzysty J. Steina i kompozytora J. Bock wyemigrował z Europy do Stanów Zjednoczonych i wciąż pamięta te czasy życia żydowskiego na starym kontynencie. Jak mówi J. Szurmieja, to dzieło uniwersalne. Choć przedstawia wszystko przez pryzmat tradycyjnej kultury żydowskiej, nie jest tylko obrazem żydowskiego życia. Praca jest o rzeczach zwykłych, o pewnej filozofii życia, o tolerancji, o tym, że świat się zmienia, że ​​musimy iść do przodu. Chodzi o ojczyznę, rodzinę, społeczność, która jest wyrzucana z domu, co dotyka wiele narodów na całym świecie.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *