Parlament Europejski daje zielone światło dla 15% podatku od osób prawnych w UE

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

W czwartek Parlament Europejski (PE) poparł wniosek Komisji Europejskiej dotyczący umowy międzynarodowej w sprawie nałożenia podatku od osób prawnych w wysokości co najmniej 15% na przedsiębiorstwa w UE.

Polska jest jednak nadal przeciwna takiej propozycji, a wejście w życie podatku musi zostać zaakceptowane przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Posłowie zatwierdzili kluczowe elementy propozycji KE, w tym wejście w życie takiego podatku w UE do 2022 roku. 31 grudnia

PE zakończył również projekt dyrektywy europejskiej. W szczególności istnieje obowiązek dokonania przeglądu minimalnego poziomu rocznego podatku dochodowego dla grup spółek pięć lat po przyjęciu dyrektywy.

Jak uzgodniono jesienią ubiegłego roku między 190 krajami za pośrednictwem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Dyrektywa europejska przewiduje:że minimalna europejska stawka podatkowa w wysokości 15% będzie miała zastosowanie do grup biznesowych o rocznych obrotach 750 milionów euro. EUR.

Posłowie do PE pracują również nad zmniejszeniem zwolnień dla firm i uzupełnili projekt dyrektywy zestawem przepisów mających na celu zwalczanie uchylania się od płacenia podatków.

PE wzywa również do oceny wpływu dyrektywy na kraje rozwijające się.

Wejście w życie zawieszone przez Polskę

VŽ napisał, że Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w grudniu ubiegłego roku. wprowadzone zostałoby globalne porozumienie, które zapewniłoby opodatkowanie dużych grup wielonarodowych według minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15%. Celem jest, aby międzynarodowe firmy płaciły sprawiedliwą część podatków na całym świecie w miarę rozwoju gospodarki cyfrowej.

Dyrektywa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie, aby mogła wejść w życie, ale Polska nie popiera utraty wpływów podatkowych.

Polska formalnie opiera swoją decyzję o zablokowaniu dyrektywy na wymogu, aby propozycja KE nie wiązała dwóch części całości umowy, a mianowicie minimalnego podatku od osób prawnych oraz prawa do pobrania części podatku. sprzedano usługę lub towar.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.