Pan Zeman upoważnił 103 obywateli Czech do prowadzenia wojny na Ukrainie

Prezydent Czech upoważnił w środę 103 obywateli tego kraju do walki na Ukrainie ze swoimi siłami, demonstrując, że zmienił swoje prorosyjskie poglądy po rozpoczęciu inwazji przez Moskwę.

Milos Zeman był kiedyś bliskim sojusznikiem Władimira Putina, ale po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego nazwał rosyjskiego przywódcę „szalonym”.

W środę dał zielone światło czeskim bojownikom ubiegającym się o pozwolenie na wstąpienie do armii ukraińskiej, pomimo obowiązujących przepisów zakazujących Czechom walki za granicą.

„Pan Zeman podpisał decyzję zezwalającą 103 obywatelom na dobrowolne wstąpienie do Sił Zbrojnych Ukrainy” – poinformował jego rzecznik prasowy Jiřis Ovčaček.

Zagraniczni bojownicy z różnych krajów, w tym z Polski, Białorusi, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, walczą po stronie ukraińskiej od czasu, gdy prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał ochotników na ratunek.

Prawo zabrania obywatelom czeskim walki za granicą, ale Zeman i czeski premier Peter Fiala zgodzili się w marcu na zniesienie kar dla Czechów, którzy idą na wojnę po stronie ukraińskiej.

Na początku wojny rząd Fiali zatwierdził również pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości około trzech miliardów koron (118 milionów euro).


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.