Pan Nauseda: Na ziemi ukraińskiej toczy się walka o przyszłość Europy

Walka o przyszłość Europy toczy się na ziemi ukraińskiej – mówi przebywający z wizytą w Kijowie prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

„Walka o przyszłość Europy toczy się tutaj, na ziemi ukraińskiej” – powiedział litewski przywódca na konferencji prasowej w Kijowie w środę wieczorem.

W środę prezydent Litwy oraz przywódcy Estonii, Łotwy i Polski udali się do ogarniętej wojną stolicy Ukrainy.

Nausėda, który nazwał Ukraińców i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego bohaterami, powiedział na konferencji prasowej, że Ukraina najbardziej teraz potrzebuje pomocy wojskowej.

„Wzywam naszych partnerów i sojuszników do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy” – powiedział prezydent Litwy.

„Wysiłki dyplomatyczne są również mile widziane, ale przyszłość Ukrainy zostanie rozstrzygnięta na polu bitwy” – dodał Nauseda.

Wezwał także do pomocy gospodarczej, finansowej i humanitarnej. Według G. Nausėdy, oprócz pomocy wojskowej, Litwa przeznaczyła już Ukrainie 14 mln litów. pomoc humanitarną i finansową w wysokości 1 mld euro.

Według głowy państwa, planuje się utworzenie w Wilnie ukraińskiego centrum edukacji i kultury pod patronatem pierwszych dam Litwy i Ukrainy.

Według Nausėdy na wszystkie rosyjskie banki muszą zostać nałożone sankcje: „Musimy przestać finansować wojnę Putina”.

Prezydent wyraził nadzieję, że Unii Europejskiej uda się zerwać energetyczne więzi z Rosją, mówiąc, że jest to kwestia woli politycznej.

„Przez wiele lat Litwa miała tylko jedno źródło dostaw gazu i była to Rosja. Udało nam się zerwać energetyczne więzi z agresorem. Mam nadzieję, że reszta Europy będzie w stanie zrobić to samo. To kwestia woli politycznej ”, powiedział G. Nausėda.

Podczas konferencji prasowej Prezydent potwierdził również swoje poparcie dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

„Powtarzam: Ukraina należy do Unii Europejskiej. „Litwa będzie ją wspierać, dopóki w Brukseli nie zobaczymy Ukraińców siedzących z nami przy tym samym stole w Brukseli” – powiedział szef państwa.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.