Pan Kaczyński rezygnuje z polskiego rządu


Stanowisko : 2022-06-21 13:45

Jarosław Kaczyński, lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Fot. Sławomiro Kamiński (Agencja Wyborcza.pl/Reuters/Scanpix)

Jarosław Kaczyński, lider i wicepremier rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), złożył rezygnację z rządu – podała we wtorek agencja PAP.

– W tej chwili nie pracuję dla rządu. Złożyłem już propozycję premierowi i została ona zatwierdzona. Z tego, co wiem, prezydent też ją podpisał – powiedział Kaczyński. Jego uwagi przytacza polska agencja prasowa PAP.

Kaczyński, który również przewodniczył rządowemu komitetowi bezpieczeństwa i obrony narodowej, powiedział, że zostanie zastąpiony przez Mariusza Błaszczaka, polskiego ministra obrony.

Kaczyński mówił w przeszłości, że chce zrezygnować z rządu, żeby móc skupić się na przygotowaniach partii rządzącej do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

„Postanowiłem, że muszę skupić się na rzeczach najważniejszych dla przyszłości Polski. Nie przeceniam swojej roli, ale partia musi odzyskać siły, bo nadchodzi najważniejszy moment dla każdej partii politycznej na świecie. – powiedział PAP J. Kaczyński.

Nacjonalistyczny konserwatywny PiS u władzy od 2015 roku Kaczyński jednak wszedł do rządu dopiero w 2020 roku w październiku. Miał pracować nad ustawą o obronie narodowej, ale analitycy twierdzą, że jego obecność w rządzie miała również na celu powstrzymanie sporów między członkami koalicji rządzącej.

Pan Kaczyński jest byłym premierem Polski w latach 2006-2007. Jego brat bliźniak Lech był prezydentem Polski w latach 2005-2010, kiedy zginął w katastrofie lotniczej.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.