Pałac zdobią historyczne monety z XVII wieku. kubek pieniędzy

W Sali Lobynas Muzeum Pałacu Królewskiego pojawił się nowy eksponat – srebrny puchar z wieczkiem powstał pod koniec XVII wieku – poinformowała we wtorek instytucja.

Według Daliusa Avižinisa, kierownika działu zbiorów muzeum, klejnoty są unikatowe, gdyż spośród 40 srebrnych monet, które zdobią kielich, nie mniej niż 30 to monety różnych nominałów króla polskiego i wielkiego księcia. Litwy Zygmunt Waza (1587/1588–1632).

Najwięcej monet to orta (osiemnaście gramów) i trzy gramy, jedna to moneta z trzema uśmiechami króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Stefana Batorego (1576-1586). Za panowania tych władców monety bito w Wielkim Księstwie Litewskim, a skarbiec przechowywano w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

Najstarszą monetą, na której ozdobiony jest kielich, jest trzyfuntowa moneta księcia pruskiego Albrechta Hohencolerna (1525-1568), wybita w 1547 roku.

Książę ten był bratankiem Zygmunta Starszego (1506-1548), króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego, który został lennikiem Królestwa Polskiego i często odwiedzał swego kuzyna Zygmunta Augusta w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilno.

Według D. Avižinisa puchary te były używane podczas reprezentacyjnych świąt szlacheckich. Pokazowe i luksusowe naczynia zdobiły uroczystość zaślubin, używane przy innych ważnych okazjach.

Według muzeum puchar jest również istotny, ponieważ powstał w sąsiedniej Polsce – Toruniu. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie utworzyły wówczas wspólne państwo – Republikę Obojga Narodów.

Na dolnej krawędzi kielicha wygrawerowane są dwie inskrypcje – miasto Toruń „.T.” I inicjały mistrza „KBC”. To właśnie ta forma oznaczała „Nie Claus Bröllmann”, którą mistrz Niklaus Brelman (ok. 1640-1703) znakował swoje dzieła.

Srebrny, pozłacany kubek o wysokości 20 cm z pokrywką można oglądać od wtorku na wystawie w muzeum House of Lords w Lobynas Hall.

Srebrny kubek waży 676 gramów. Kubek został zakupiony przez muzeum na aukcji w Niemczech. Byłaby to niezwykle cenna praca złotnicza, będąca jednocześnie zbiorem numizmatyki historycznej. Podobny puchar eksponowany jest w Muzeum Pałacowym.

Produkcja sztućców z osadzonymi monetami rozpoczęła się na początku XVI wieku. Rzadkie starożytne monety były najpierw umieszczane na ich ścianach, następnie używano do tego celu monet różnych narodowości i wyznań.

Zamontowano je tak, aby awers znajdował się na zewnątrz, a rewers do wewnątrz. Kubki i kubki z monetami były szczególnie popularne w XVII i XVIII wieku w północnych Niemczech, Danii, północnej Polsce i innych krajach.

Zdjęcie Muzeum Pałacowo-Pałacowego

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *