Orlen Lietuva zawieszony z powodu remontu – Verslo žinios

Zdjęcie Judity Grigelytė (VŽ)

Spółka Orlen Lietuva zajmująca się rafinerią i importem ropy naftowej, prowadzona przez polski koncern naftowy Orlen, w weekend zaczęła zamykać fabrykę w Możejkach i rozpocznie działalność na prawie dwa miesiące. Redesign firmy o wartości Eur.

„Prace związane z hamowaniem przebiegają zgodnie z planem” – powiedziała w poniedziałek BNS Kristina Gendvilė, rzeczniczka Orlen Lietuvos.

Według niej jednym z najważniejszych prac remontowych w tym roku jest modernizacja linii produkcyjnej krakingu katalitycznego, ale oprócz tego projektu wymieniona zostanie wybudowana 23 lata temu boja terminalu Butingė.

„Holenderska firma przeprowadzi kompleksowe prace związane z wymianą boi na morzu przy pomocy specjalnie przeszkolonych nurków. Nowa boja wyposażona jest w nowoczesny system, monitoring i inne urządzenia zapewniające bezpieczną eksploatację. bojka” – powiedział przedstawiciel fabryki.

W kwestii bezpieczeństwa narodowego przedstawiciel Orlen Lietuvos oświadcza, że ​​nie jest jeszcze w stanie ujawnić producenta i wykonawcy boi.

Remonty fabryczne przeprowadzane są zwykle co cztery lata. Ostatni raz miało to miejsce w 2018 roku. Wartość napraw w tym roku to około 80 mln. EUR.

Według Orlen Lietuvos większość – około 80% firm realizujących prace to firmy litewskie, reszta wykonawców przyjeżdża do Możejek z Polski, Słowacji, Niemiec, Francji i innych krajów UE.

K. Gendvilė nie podaje, którzy konkretni wykonawcy są zatrudniani do naprawy zakładu, ale mówi, że zawarto ponad 100 kontraktów z firmami litewskimi i zagranicznymi, a w szczytowym okresie zakład ma zatrudniać około 2000 do 2500 warsztatów.

W latach 2022-2024 Orlen Lietuva zrealizuje także największą inwestycję od 2006 roku, kiedy fabrykę przejął Orlen. 641 mln Projekt modernizacji rafinerii o wysokiej wartości będzie realizowany przez brytyjską firmę Petrofac.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.