Orlen Lietuva jest gotów zrezygnować z rosyjskiej ropy i zarobił 78 mln LTL. Zysk w euro

Michalas Rudnickis, dyrektor generalny AB Orlen Lietuva. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Michal Rudnickis, szef litewskiego koncernu importowo-rafinacyjnego Orlen Lietuva, należącego do polskiego koncernu naftowego Orlen, potwierdził, że firma jest gotowa zrezygnować z rosyjskiej ropy, która do tej pory stanowiła większość jej rafinowanej ropy naftowej.

Uzupełnione o wyniki finansowe Mons

Byliśmy na to gotowi. Od czterech lat skupiamy się na testowaniu różnych rodzajów olejów. Jedyna rafineria w krajach bałtyckich to pełnoprawna rafineria nierosyjska. W ten sposób zapewniony jest nieprzerwany proces produkcyjny w każdym scenariuszu geopolitycznym, powiedział Rudnickis w raporcie.

Minister energetyki Dainius Kreivys powiedział w zeszły piątek, że firma planuje w przyszłości wykorzystywać wyłącznie ropę dostarczaną przez saudyjską Saudi Aramco.

W ubiegłym roku polski Orlen poinformował, że 57 proc. swojej ropy dla rafinerii kupuje z Rosji w ramach długoterminowych kontraktów na dostawy, prawie 8 proc. z Arabii Saudyjskiej, a resztę z rynku spot.

Rosja zaczęła mówić o możliwości całkowitego porzucenia rosyjskiej ropy po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

Firma osiągnęła 60% więcej przychodów niż w 2020 roku.

Zaudytowany zysk netto Orlen Litwa w ubiegłym roku wyniósł 78,3 mln LTL. Eur, podczas gdy w 2020 r. ucierpiał około 129 mln. Strata w euro.

Firma otrzymała w zeszłym roku prawie 4,56 miliarda dolarów. Przychody z audytu (5,06 mld USD) wzrosły o 60% od 2020 r. do 2,432 mld USD. Eur, prane Orlen Litwa.

Poprawa warunków makroekonomicznych miała również pozytywny wpływ na pozostałe wyniki firmy, a rafineria w Maeiki zwiększyła swoje moce rafineryjne niemal do maksymalnego poziomu w czwartym kwartale ubiegłego roku, poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zysk przed opodatkowaniem, pensjami, amortyzacją (EBITDA) Orlenu Litwa w 2021 r. wyniósł około 72 mln. EUR (80 mln USD), a w 2020 roku strata wyniosła ok. 132 mln EUR. EUR (147 mln USD).

W ubiegłym roku sprzedaż produktów naszej firmy drogą lądową i morską wzrosła o 7% w porównaniu do roku 2020, podała spółka.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.