Orkiestra Filharmonii Łomżyńskiej po raz drugi gości w Kownie

Wspaniałe Requiem w Kownie WA Mozarta wykonają: polska orkiestra (kierownik artystyczny i dyrygent Jan Miłosz Zarzycki), chór kowieński (kierownik artystyczny i dyrygent Robertas Šervenikas) oraz soliści: Anna Mikołajczyk – Niewiedzial (sopran), Aneta Łukaszopicz, Jacek Szymański (tenor) i Dariusasz Machejus (szef). Reżyseria: JM Zarzyckis.

Przedstawiając polską orkiestrę organizatorzy koncertu w Kownie przypominają, że ten zespół muzyków wywodzi się z założonej w 1977 r. Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Do tej pory dała ponad 1000 koncertów w Polsce i za granicą oraz zdobyła liczne nagrody za swoją twórczość. osiągnięcia i jego wkład w rozwój kultury muzycznej. Orkiestra występowała z wybitnymi dyrygentami i znanymi solistami, brała udział w wielu prestiżowych festiwalach, koncertowała we Francji i Norwegii, pielęgnując polskie tradycje kulturalne, regularnie koncertuje na Białorusi i Litwie. W dyskografii zespołu, 13 płyt, z których jedna zdobyła Nagrodę Fryderyka na polskiej scenie muzycznej w 2019 roku, pięć innych było nominowanych do Nagrody Fryderyka, a jedna była nominowana do Międzynarodowych Nagród Muzyki Klasycznej. Orkiestra Kameralna Filharmonii Łomżyńskiej im. Witolda Liutosławskiego jest organizatorem międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej Sacrum et Musica oraz cyklu koncertów Wieczory Muzyczne im.

JM Zarzyckis dyryguje orkiestrą od 2004 roku. Jest także dyrektorem naczelnym Lomży Vitold Liutoslavsky Chamber Philharmonic, profesorem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz laureatem międzynarodowych konkursów we Włoszech, Hiszpanii i na Węgrzech. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce, występował w wielu krajach Europy i Stanach Zjednoczonych. Dyrygent ten jest wielokrotnie nagradzany za nieoceniony wkład w polską kulturę muzyczną. Prezydent RP przyznał mu tytuł nauczyciela muzyki.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.