Organy ścigania badają uchylanie się od płacenia podatków poprzez zatrudnianie cudzoziemców

Euro jest wspólną walutą Unii Europejskiej. Fot. Władimir Iwanowo (V)

Zgodnie z prawem cudzoziemcy pracujący w litewskim budżecie grupy trzech obcokrajowców, w większości Ukraińców, nie mogli zapłacić więcej niż 2 mln. EUR mokesi.

Według Financial Crimes Investigation Service (FNTT) w piątek zarzuty postawiono trzem obywatelom Ukrainy i czterem obywatelom Litwy, z których jeden został aresztowany.

Uważa się, że w ciągu nieco ponad trzech lat, siedmioosobowa grupa, prowadząca dwie spółki powstałe na Litwie pod przykrywką prawdopodobnie przestępczych programów, zatrudniła tymczasowo osoby z trzech krajów, głównie Ukrainy, jako fikcyjne polskie firmy.

Mons został skierowany do pracy na Litwie, fałszowania dokumentów firmowych i ukrywania obowiązkowych podatków. Szacuje się, że w ramach tych programów na Litwie mogłoby pracować co najmniej 1500 osób.

Według wstępnych danych z danych wstępnych można wywnioskować, że osoby przyjeżdżające do pracy na Litwę były oficjalnie zatrudnione w Polsce, nawet jeśli pracowały w litewskich zakładach przetwórczych, przemysłowych i hodowli roślin, a później, jeśli dokumenty były sfałszowane, to często byli zwalniani bez najmniejszej zwłoki.

Uważa się, że pod pozorem fikcyjnych dokumentów organizatorzy programu wypłacali pracownikom pensje gotówką wyprowadzoną z Polski i przywiezioną na Litwę, a sami pracownicy mogli znaleźć się bez gwarancji socjalnych na Litwie, gdzie pracowali, i w Polsce.

Szacuje się, że gdy partnerzy zaaranżowali fikcyjny dokument o zatrudnieniu pomiędzy łańcuchami zarządzanych firm, litewski budżet mógł nie przekroczyć 2 mln litów. Ubezpieczenia społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podczas dochodzenia w sprawie ewentualnych przestępstw przeprowadzono 18 rewizji na terenie miasta i powiatu wileńskiego, zajęto dokumenty niezbędne do śledztwa oraz znaleziono i zajęto ponad 54 000 euro w gotówce.

Podczas przeszukania zatrzymano 7 osób, 3 obywateli Ukrainy i 4 obywateli Litwy. Wszyscy zostali oskarżeni o fałszowanie dokumentów, unikanie opłat poprzez podawanie błędnych danych o dochodach i oszukańczą księgowość. Areszt tymczasowy dla dwóch osób, jedna osoba aresztowana. Własność nieruchomości o wartości 165 000 EUR jest tymczasowo ograniczona.

Wstępne śledztwo, zorganizowane przez prokuratora III Wydziału Prokuratury Okręgowej Wileńskiej Prokuratury Okręgowej Edmundasa Bagdonasa, prowadzi Wileńska Rada Okręgowa FNTT.

Uchylanie się od płacenia podatków poprzez podawanie błędnych danych o dochodach, gdy kwota podatku przekracza 750 MSL, jest surowo zagrożone karą pozbawienia wolności do końca roku.

Fałszowanie dokumentów, jeśli spowodowało znaczne szkody, podlega surowej karze pozbawienia wolności do roku. Najcięższy wyrok pozbawienia wolności może wynosić do czterech lat.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.