Obrońcy Zełenskiego i Mariupola proponują Rosji negocjacje w sprawie ewakuacji wojsk

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowanych w środę na temat najszybciej narastającego kryzysu uchodźczego w Europie od czasu II wojny światowej, ponad pięć milionów Ukraińców uciekło już ze swojego kraju od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformował, że 5 034 439 Ukraińców uciekło z kraju od czasu inwazji sił rosyjskich na Ukrainę 24 lutego.

Fot. R.Tracevičiūtė / Uchodźcy wojenni we Włodzimierzu na Ukrainie

„Po ośmiu tygodniach konfliktu mamy pięć milionów i liczymy [toliau]„Pięć milionów unikalnych historii strat i traumy” — powiedział zastępca dyrektora wykonawczego UNHCR Kelly Clements.

Międzynarodowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Migracji (IOM) twierdzi, że ponad 218 000 obywateli państw trzecich – głównie studentów i pracowników migrujących – również uciekło do krajów sąsiednich, co oznacza, że ​​od początku wojny z Ukrainy uciekło ponad 5,25 miliona osób . ludzie.

Około 90 proc. uchodźcy, którzy opuścili Ukrainę to kobiety i dzieci. Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat kwalifikujący się do służby wojskowej nie mogą opuszczać kraju.

Prawie dwie trzecie wszystkich ukraińskich dzieci, w tym tych, które nadal przebywają w ich kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

„Chociaż skala i szybkość transferu są ogromne, nie możemy stracić z oczu znaczenia tych liczb” – powiedział Clements Węgrom we wtorek przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. „Kobiety, dzieci i osoby starsze opuściły swoje domy, swoje życie, swoich synów, swoich rodziców i swoich mężów.

„Każdy z milionów przesiedleńców jest zmuszony do podejmowania trudnych i rozdzierających serce decyzji i porzucił wszystko, prawie wszystko, co jest im drogie” – powiedział Clements.

Prawie milion w kwietniu

Ponad 2,8 mln Ukraińców wycofuje się do Polski. Do Rumunii dotarło trzy czwarte miliona.

Klemens pochwalił ludzkość okazywaną przez uchodźców w krajach przyjmujących, gdzie społeczności i jednostki zapewniają Ukraińcom żywność, schronienie, lekarstwa i transport.

„Tylko siła i odporność samych uchodźców wykracza poza tę inspirującą reakcję” – powiedziała.

Dane UNHCR pokazują, że w lutym prawie 645 000 osób uciekło. Ukraińcy w marcu – prawie 3,4 mln, w kwietniu – niecały milion.

IOM szacuje 7,1 miliona. ludzie opuścili swoje domy, ale nie opuścili Ukrainy.

Przed inwazją na regiony kontrolowane przez rząd Ukrainy było 37 milionów. populacja. Liczba ta nie obejmuje ludności z terytoriów kontrolowanych przez Krym anektowanych do Rosji oraz prorosyjskich separatystów na wschodzie kraju.

Szef IOM Antonio Vitorino ostrzegł, że liczba uchodźców prawdopodobnie wzrośnie w miarę trwania wojny.

„Mamy nadzieję, że nadal jesteśmy głęboko zaniepokojeni pogarszającą się sytuacją humanitarną na Ukrainie”. [asmenų skaičiaus] w kraju i poza nim” – powiedział Radzie Bezpieczeństwa.

Według niego w sytuacjach masowych przesiedleń można spodziewać się nawet 30 proc. populacje doświadczą jednego lub drugiego negatywnego wpływu psychologicznego i problemów ze zdrowiem psychicznym.

„Ale w miarę trwania wojny i jej eskalacji potrzeby psychospołeczne niewątpliwie wzrosną” – powiedział.

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni sytuacją kobiet i dzieci, które uciekły z Ukrainy lub zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, ale są na Ukrainie” – powiedział Vitorino.

„Handel ludźmi jest niestety dobrze znanym zjawiskiem w regionie i, jak widać w poprzednich kryzysach, przesiedlenia na dużą skalę, separacja rodzin, ochrona ludności i demontaż sieci społecznościowych narażają ludność na ryzyko przemocy, wyzysku i nadużyć” powiedział.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.