„Normalne stosunki handlowe” z Rosją nie są już możliwe

Setki ciał cywilnych znaleziono na przedmieściach stolicy Ukrainy, niegdyś okupowanych przez armię rosyjską, takich jak Bucha i Borodianka. Co więcej, południowo-wschodnie miasto portowe Mariupol zamieniło się w ruiny po kilku tygodniach rosyjskiego oblężenia, w którym według władz ukraińskich zginęło co najmniej 20 000 osób. ludność cywilna.

– Po Buczy, Borodiance, Mariupolu nie można już robić interesów z Rosją – powiedział w niedzielę w ukraińskim parlamencie Andrzej Duda, wygłaszając pierwsze od czasu wojny, która rozpoczęła się 24 lutego, przemówienie zagranicznej głowy państwa.

„Sprawiedliwy świat nie może wrócić do normalnych stosunków, zapomnieć o zbrodniach, agresjach, zaniedbanych prawach podstawowych” – dodał.

Duda wyraził ubolewanie, że niektóre kraje europejskie zwróciły się do Ukrainy z prośbą o „przyjęcie pewnych próśb prezydenta Rosji Władimira Putina” ze względu na ich interesy gospodarcze lub ambicje polityczne.

Przemawiając w obecności ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ostrzegł, że jakiekolwiek ustępstwa na rzecz ukraińskiego terytorium lub suwerenności będą „poważnym ciosem” dla Ukrainy i Zachodu.

„Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości… Nie może być żadnych negocjacji ani decyzji za plecami Ukrainy” – powiedział Duda, chwaląc kraj za obronę Europy przeciwko „barbarzyńskiej inwazji i nowemu rosyjskiemu imperializmowi”.

Prezydent RP podkreślił także „historyczną unię” między Polską a Ukrainą, mówił o „wspólnej przyszłości krajów Unii Europejskiej” i powiedział, że udane członkostwo Ukrainy będzie zasługą Warszawy.

Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Wspólnoty Europejskiej 27 krajów, ale niektórzy z ich przywódców, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz, powiedzieli, że proces ten zajmie trochę czasu.

V. Zelenskis podziękował A. Dudzie za „wizyta, wsparcie i prawdziwą przyjaźń” w poście na Instagramie.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.