Niemcy udzielą Ukrainie ponad miliarda dolarów wsparcia militarnego. euro

Środki zostaną uwzględnione w tegorocznym Szacunkach Uzupełniających.

W sumie, biorąc pod uwagę inne kraje, Berlin zdecydował się zwiększyć swoje międzynarodowe wsparcie w sektorze obronnym „do 2 mld. Rzeczniczka rządu powiedziała AFP, że „większość pomocy wojskowej wydała na Ukrainę”.

Te 2 mld euro wsparcia trafią „głównie na Ukrainę”, potwierdził na portalu społecznościowym Twitter minister finansów Christian Lindner.

Ukraina będzie musiała wykorzystać środki głównie na sfinansowanie zakupu sprzętu wojskowego.

Ostatnio Ukraina i niektóre kraje UE, takie jak Polska i kraje bałtyckie, coraz częściej krytykują brak poparcia dla tzw. dostaw broni z Berlina do Kijowa.

W tym tygodniu Kijów odrzucił wizytę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, byłego ministra spraw zagranicznych, który niedawno przyznał się do „błędów” co do zbyt miękkiego stanowiska Moskwy w przeszłości. W Niemczech ruch ten był powszechnie postrzegany jako dyplomatyczny ukłon.

Główny doradca Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że Kijów nie może się doczekać wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza i obietnicy Berlina dostarczenia Ukrainie większej ilości broni, tłumacząc odmowę przyjęcia niemieckiej głowy państwa.

Kanclerz zaznaczył jednak, że w najbliższym czasie nie planuje wizyty na Ukrainie.

Scholz znalazł się ostatnio pod rosnącą presją, aby wzmocnić swoje poparcie dla Ukrainy.

We własnym kraju był krytykowany za niechęć do wysyłania ciężkiej broni na Ukrainę, pomimo radykalnej zmiany niemieckiej polityki obronnej wywołanej rosyjską inwazją.

Krytycy pytali podczas wizyty w Kijowie kilku innych światowych przywódców, w tym premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i szefa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyena, dlaczego sam Scholz nie składa takiej wizyty.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrius Melnyk powiedział, że podróż Scholza do Kijowa będzie „mocnym sygnałem”, a opozycja CDU wezwała go do „rozwiązania sytuacji”.

Nawet członkini rządzącej koalicji Scholza, Marie-Agnes Strack-Zimmermann z FDP Partii Liberalnej, w wywiadzie dla dziennika biznesowego Handelsblatt w poniedziałek wezwała Scholz do „rozpoczęcia wykonywania swoich uprawnień przywódczych i przywódczych”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.