Niemcy rozważają atak na Moskwę w celu odcięcia dostaw rosyjskiego gazu

Niemiecki minister gospodarki powiedział, że decyzja kontrolowanego przez Kreml giganta gazowego Gazpromu o odcięciu dostaw do Europy była „atakem Moskwy na nas”.

„Odcięcie dostaw gazu do Nord Stream 1 jest atakiem na nas, atakiem ekonomicznym” – powiedział Robert Habeck we wtorek podczas przemówienia na niemieckiej konferencji branżowej.

Gazprom poinformował w zeszłym tygodniu, że opóźnienia w naprawach kompresorów przez niemiecką firmę Siemens drastycznie ograniczyły dostawy gazu przez Bałtyk, który został zmniejszony o 60% w dwóch etapach. Berlin nazwał decyzję „polityczną”.

Ze względu na zmniejszone dostawy gazu Niemcy, Austria i Holandia postanowiły wznowić elektrownie węglowe w puszce, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Niemcy ze swej strony zapowiedziały, że do przyszłej zimy będą dążyć do tego, aby 90% gazu było magazynowane.

„Jeżeli zaczniemy zimę z w połowie zakumulowanymi zapasami gazu i zakręcimy krany, to będziemy mówić o poważnym kryzysie gospodarczym w Niemczech” – powiedział Habeck.

Niemieckie magazyny gazu są obecnie zapełnione w niespełna 60%.

Rosyjski przywódca autorytarny Władimir Putin dąży do „stworzenia chaosu” na europejskim rynku gazu, w tym odcięcia dostaw do krajów członkowskich UE, takich jak Polska, Bułgaria, Finlandia i Holandia, a także do Niemiec, Austrii i Włoch, powiedział niemiecki minister.

Habeck wezwał do większej dywersyfikacji dostaw surowców i źródeł energii w celu osiągnięcia „niezależności od złowrogich intencji światowych dyktatorów”.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.