Niekorzystna dla Dzūkijos statybai decyzja w sprawie pozwu przeciwko Rafakowi w Polsce

Zdjęcie Władimira Iwanowo (VŽ)

Wileński Sąd Okręgowy oddalił pozew o kwotę 344 tys. euro od UAB Dzūkijos statyba przeciwko polskiej spółce Rafako, która jest restrukturyzowana przez elektrociepłownię w Wilnie.

Zaktualizowano pełny tekst

Rok temu sąd w wyroku prejudycjalnym orzekł, że transakcje budowy silosów dokonywane przez Dzūkijos statybos, Rafako i spółkę zależną tej ostatniej, PBG, były fikcyjne. Jednak polska firma zwróciła się o rewizję tej decyzji.

Wileński Sąd Okręgowy orzekł jednak, że sam fakt, iż PBG w ramach umowy o podwykonawstwo zobowiązała się do zapłaty wyłącznie za wykonaną pracę oraz że Dzūkijos statyba koordynował wszystkie sprawy techniczne z pozwanym Rafako, nie prowadzi do wniosku, że transakcja była fikcyjna.

„Spełnienie wymogów Dzūkijos statybos doprowadziłoby do sytuacji, w której Rafako byłby zmuszony zapłacić za te same prace po raz drugi”, orzekł sąd, wyrażając 343 700 euro za trzy wieże silosowe w 2020 roku. Sąd Okręgowy w Kownie orzekł, że podwykonawca PBG zostałby nagrodzony.

Od decyzji wileńskiego sądu okręgowego można się odwołać do litewskiego sądu apelacyjnego w ciągu 30 dni.

Zgodnie z umową Rafako uzgodniła ze swoją spółką zależną PBG budowę 3 silosów betonowych, a ta ostatnia zleciła firmie Dzūkijos statybyba. Wartość kontraktu z litewską firmą wynosiła 975 000 euro, ale klient był mu winien 35% kwoty.

Rafako wybudowało część projektu elektrociepłowni Wilno, ale kontrakt został rozwiązany z powodu trudności finansowych i decyzji o restrukturyzacji.

Firmy Tilsta, Montuotojas, Axis Tech, Kaefer, Ulava i Elektrėnų Energetikos Remontas, które wcześniej pracowały przy instalacji, poinformowały, że obliczyły, że Rafako, który odszedł z projektu, jest im winien około 11 mln LTL. EUR.

2022 Na początku XX wieku rozstrzygnięto nowe przetargi na budowę elektrowni. Firma budowlana Vilnius Conresta za 30 mln. Eur (bez VAT) za 8 mln zainstaluje urządzenia do spalania biopaliw, Kaunas UAB Elektros darbai. Euri wykona prace elektryczne w bloku biopaliwowym, a Axioma servisas przejmie zarządzanie i automatyzację bloku biopaliwowego za ponad milion euro. EUR.

Planuje się, że w 2022 roku. Pod koniec roku Wilno otrzyma pierwsze ciepło produkowane z biopaliw. Wcześniej biopaliwa musiały zacząć działać do 2022 roku, czyli do początku sezonu grzewczego.

Budowa instalacji biopaliwowych jest opóźniona o około rok.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.