Niedziela w Pałacu Władców to dzień bezpłatnego wstępu – MadeinVilnius.lt

Tradycyjnie osoby, które przychodzą do muzeum w ostatnią niedzielę miesiąca, nie muszą martwić się o pieniądze – raz w miesiącu państwo daje darmową możliwość każdemu, kto chce poświęcić czas na kulturę, odkryć wyjątkowe dzieła sztuki lub historię oraz zaoszczędzić część rodzinnego budżetu.

W najbliższą niedzielę Muzeum Pałacowe zaprasza zwiedzających na niezapomniany spacer śladami władców – arcydzieło przywiezione z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie – dziecięcą zbroję polskiego i litewskiego następcy tronu Zygmunta Augusta (1520-1572). Powstały 500 lat temu jako prezent na ślub potomstwa dwóch książąt i obecnie są wyceniane na ośmiocyfrową kwotę. Zbroja dziecięca Zygmunta Augusta to wyjątkowy zabytek dziedzictwa polskiego i litewskiego, biżuteria, której fascynująca historia trwa do dziś.

Ekspozycja archeologiczna zawiera najnowsze odrestaurowane znaleziska odkryte podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Pałacu Władców. Pałac Władców, zniszczony przez rosyjskie rozkazy przez kilka stuleci, musiał zostać odrestaurowany, cierpliwie odbudowując każdy odłamek. Dziś dzięki archeologom, konserwatorom i historykom wiemy, że XIII wiek. Pod koniec XIX wieku na stole władcy i szlachty znajdowały się złote filiżanki szklane pochodzące z Bliskiego Wschodu, prawdopodobnie z syryjskiego warsztatu szklarskiego. Ludzie wokół Wielkiego Księcia Litewskiego nosili biżuterię wykonaną z metali szlachetnych i kamieni (najstarszy złoty pierścionek, pochodzący z lat 70. XIII wieku) oraz nosili eleganckie i kolorowe buty.

W sumie w funduszach muzeum znajduje się około pół miliona artefaktów archeologicznych. Na ich podstawie odrestaurowano piece Pałacu Władców, kafelki podłogowe i inne detale wnętrza.

Ostatni raz można za darmo podziwiać z Ukrainy miasto Lwów, sprowadzone przez Johanna Georga Pinzla i innych z XVIII wieku. Rzeźby barokowe lwowskich mistrzów. Unikatowy fenomen rzeźby późnobarokowej, który istniał na terenie zachodniej Ukrainy, ilustruje wystawa umieszczona w przestrzeniach wystawowych na dwóch piętrach. Zapraszamy również do zapoznania się z wystawą „Symbole ukraińskiej wolności”, która prezentuje bardzo rzadkie na świecie pierwsze porządki państwa ukraińskiego.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *