Nawet bajeczne wątki spektakli opowiedzą o dzisiejszych wydarzeniach na świecie w Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie

„Rok 2022 poświęcony jest baśniom w repertuarze teatralnym, więc premiery – zarówno poprzedniego, jak i nowego sezonu – dotyczą baśni lub wątków baśniowych. Na początku 36. sezonu KVMT w październiku widzowie będą zobacz operę „Lokys” Broniausa Kutavičiausa (1932-2021), poświęconą 90. rocznicy urodzin kompozytora, wskrzeszona do życia scenicznego, to najlepsza opera litewska napisana na przełomie wieków, która zachwyci publiczność z horrorem. Jesienią publiczność będzie miała nietradycyjną premierę tryptyku tanecznego „Dona Kichot” (11, 12 listopada) i wiele innych ciekawych rzeczy”, mówi Laima Vilimienė, dyrektor KVMT, która wysyła swoje najlepsze życzenia do publiczności.

W stronę nowego sezonu – z koncertem orkiestry symfonicznej

Nowy sezon tradycyjnie rozpocznie koncert Orkiestry Symfonicznej KVMT. Na podstawie mostu trampolinowego dyrygenta Tomasa Ambrozaitisa, 1 października. Na scenie Sali Wydziałowej Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Kłajpedzie odbędzie się koncert „Vivat musica” poświęcony Międzynarodowemu Dniu Muzyki przez dyrygowaną przez niego orkiestrę.

20 października Pałac Rybaków w Kłajpedzie poruszy koncert „Operetės fiesta”, na którym zaśpiewają najzdolniejsi soliści i gościnni wykonawcy Narodowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie. Udział wezmą Orkiestra Symfoniczna i Państwowy Chór Kłajpedy.

Przy biurku dyrygenta można zobaczyć Stanisława Domarkasa, jedynego honorowego dyrygenta KVMT, który również otrzymał nominację do skarbca teatru. Bohaterowie jego ukochanych operetek cierpią z powodu nieodwzajemnionej miłości, ale to właśnie inspiruje twórców do pisania tak melodyjnych operetek.

25 października Światowy Dzień Opery uświetni bezpłatne wydarzenie „Look Deeper” w sali koncertowej wydziału LMTA w Kłajpedzie.

28 października kościół św. Franciszka z Asyżu w Możejkach i 30 października kościół św. Franciszka z Asyżu w Kłajpedzie odprawią uroczystą Mszę św. Karola Gounoda. Na cześć Cécile.” Orkiestrę, chór i soliści KVMT poprowadzi dyrygent Tomas Ambrozaitis.Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny.

Opera „Niedźwiedź”: jak pozostać człowiekiem?

w 2022 r. 7, 8 i 22 października otworzy się kurtyna Sali Wielkiej Pałacu Rybackiego na pierwszą w sezonie jesiennym premierę – opera „Niedźwiedź” Broniausa Kutavičiusa, poświęcona 90. rocznicy urodzin kompozytor. „Niedźwiedź” (2000) to trzecia opera B. Kutavičiusa i pierwsza napisana dla dużej sceny operowej.

To prawdziwy „mistyczny thriller”, intrygujący napiętą i magiczną fabułą opowieści grozy, ekspresją muzyki, siłą autentycznych uczuć. Opera powstała na podstawie libretta Aušry Mariji Sluckaitė-Jurašienė, w której autorka interpretuje historię krwawego małżeństwa opowiedzianą w opowiadaniu „Loki” Prospera Mérimée (1869).

Premiera organizowana jest przez dyrektora muzycznego i dyrygenta Martynasa Staškusa, który pracował również nad pierwszym wystawieniem opery w LNOBT i przygotowaniem nagrania płyty opery, reżyser Gintaras Varnas, scenograf Gintaras Makarevičius, projektant kostiumów Dainius Bendikas, projektant oświetlenia Vilius Vilutis .

W operze wystąpią najwybitniejsi soliści i goście KVMT, a udział weźmie chór i orkiestra KVMT.
Reżyser tak przedstawia ideę nowego spektaklu operowego: „Centralną osią akcji staje się tu niedźwiedź – człowiek-bestia, a nie miejsce akcji. Istotna idea: ile bestii może być w człowieku i jak bardzo jest w stanie pozostać człowiekiem…”

Kobieca wersja Don Kichota

Bardzo niekonwencjonalna premiera tryptyku spektakli tanecznych „Dona Kichot” przesunęła się z lata na jesień (11, 12 listopada). Tryptyk, format spektakli tanecznych niezwykle popularny w tej chwili w teatrach na całym świecie, obejrzy w Kłajpedzie zespół kilku twórców tańca: Gajus Žmavcas (Słowenia), który rozpoczął już pracę produkcyjną, doświadczył choreografa i była tancerka KVMT Aušra Krasauskaitė oraz ukraińscy artyści baletowi testujący się w nowym tytule, Daria Verovka i Yanas Malaki.

Fabuły części tryptyku „Dona Kichot” będą ze sobą powiązane, ale niekoniecznie stworzą spójną narrację. Będzie jak żeńska wersja Don Kichota. „Dlaczego wybrano ten konkretny temat? Możliwych odpowiedzi jest wiele, ale powiązania z osobistymi doświadczeniami i teraźniejszością są niezwykle ważne dla programistów. Jak wiecie, wielu Ukraińców tańczy w trupie baletowej KVMT.

Po wybuchu wojny na Ukrainie kilku artystów baletowych z trupy KVMT pozostało do obrony swojego kraju, a jeden z ukraińskich chłopców, przebywający wówczas na Litwie, postanowił wrócić na Ukrainę i wstąpić w szeregi obrońców. Pozostałym ukraińskim dziewczętom nie jest łatwo. „Dona Kichot” odsłoni złożone doświadczenia kobiet w tym kraju i moralny obowiązek zachowania ciągłości swojego kraju, kultury i państwa. Te kobiety mają nie mniej obowiązków i ciężarów niż mężczyźni” – mówi reżyser teatralny L. Vilimienė.

Ulubione przez odbiorców

w 2022 roku do repertuaru Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie powrócą popularny musical Jerry’ego Bocka „Skrzypek na dachu” (4 grudnia) oraz musical Dana Goggina „Sounuolynas” (9 października) oraz koncert teatralny „Jestem stary – marynarz” na pieśniach Eduarda Balsisa. 4 listopada w Palais des Pêcheurs zostaje zaprezentowany melodramat operowy Zigmarsa Liepinisa „Cathédrale de Paris”.

7 grudnia scena Pałacu Rybaków zostanie zalana nie tylko tańcem, ale także wodą w dyptyku spektakli tanecznych, które zyskały duże zainteresowanie publiczności i krytyków – w „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego i „ Święta Wiosna” Igora Strawińskiego.

Edward Clug, jeden z najsłynniejszych choreografów w Europie, tak swobodnie, organicznie i pomysłowo oddał partyturę muzyczną, że głównym bohaterem „Świętego Źródła” stała się woda, która od dawna kojarzona jest z rytuałami ofiarowania i oczyszczenia.

Obawy, że wody wypełniającej scenę nie da się przenieść na scenę, że pomysł ten jest możliwy tylko na zewnątrz, nie spełniły się. Dzięki pomysłowym specjalistom z działu produkcji KVMT spektakl z powodzeniem „osadził się” w „ramach” zwykłej sceny.

Dla młodych i starszych

Mali miłośnicy teatru również będą zachwyceni: 2 października. Spektakl taneczny „Prawdziwa historia dinozaurów” choreografki Aušry Krasauskaitė i kompozytora Kristijonasa Lučinskasa jest prezentowany w sali teatralnej Pałacu Rybaków. Otwiera dzieciom drzwi do poznania Układu Słonecznego, zapoznaje je z ciekawskimi i wszystkimi wymarłymi dinozaurami oraz ujawnia prawdziwy powód ich wyginięcia.

9 października i 6 listopada pięć śpiewających postaci będzie śledzić muzyczną opowieść „Bezimienne opowieści” autorstwa kompozytorki Nijolė Sinkevičiūtė, reżyserki Eglė Miškinytė i autora librett Virginijus Pupšis.

1 grudnia edukacyjny projekt orkiestry „Fun Orchestra Ship (LOL)” powróci do sali koncertowej wydziału LMTA w Kłajpedzie. Projekt w zabawny sposób przybliża młodym widzom instrumenty muzyczne grane w orkiestrze.

Kapitan statku orkiestrowego zabawy (pedagog KVMT Neda Tomašauskaitė) opowie młodym słuchaczom historię instrumentów muzycznych, zapozna ich z ich strukturą i różnymi grupami instrumentów orkiestrowych. Zespół orkiestry symfonicznej KVMT pod dyrekcją Giedriusa Vaznysa uczestniczy w projekcie objętym programem Paszport Kultury.

Jednym z ważnych obszarów repertuaru KVMT są imprezy i pokazy edukacyjne. Edukacyjne wersje znanych spektakli zapraszają młodych miłośników teatru muzycznego oraz seniorów zainteresowanych sztukami skróconymi i ich przedstawieniami. 21 października Zapraszamy wszystkich na imprezę edukacyjną opery „Lokys” B. Kutavičiusa w Pałacu Rybaków, a 22 października – na trzecią premierę opery. 15 listopada zostanie zaprezentowana edukacyjna wersja opery komicznej „Pulko duktė” G. Donizettiego, a wieczorem tego samego dnia cała opera.

Szkolenie młodych kolegów

W 36. sezonie KVMT będzie również kontynuował z powodzeniem realizowany od kilku lat program rezydencyjny dla młodzieży. W tym roku rezydencja poświęcona jest 100. urodzinom kompozytora Jurgisa Gaižauskasa. „Z okazji rocznicy wspólnie z uczestnikami rezydencji postanowiliśmy wystawić operę dziecięcą J. Gaižauskasa Buratinas.

powstała w 1968 roku opera jest nie tylko pierwszą, ale i najpopularniejszą litewską operą dziecięcą, z którą dorastały całe pokolenia. Nasi młodzi „koledzy” wezmą udział w próbach muzycznych i scenicznych spektaklu, sesjach edukacyjnych.

Premiera opery „Buratinas” J. Gaižauskasa odbędzie się 19 i 20 listopada. LMTA w Teatrze Pedagogicznym Wydziału w Kłajpedzie, a później zostanie włączony do repertuaru teatralnego”, cieszy się L. Vilimienė.

Wizyta i życzenia noworoczne

Prawdziwym ulubieńcem publiczności jest spektakl taneczny „Eglė žalčių karalienė” choreografa Martynasa Rimeikisa do muzyki Eduarda Balsisa. Jesienią „Eglė žalčių karalienė” zachwyci fanów z Tauragė (22 września), Plungė (24 września), a nawet z Polski (Teatr Wielki im. S. Moniuskiej w Poznaniu, 23 listopada).
24 listopada mieszkańcy Kowna zostaną potraktowani: w tym dniu w Narodowym Teatrze Dramatycznym w Kownie wystawiana jest opera komiczna „Pulko Duktė” Gaetano Donizettiego.

W grudniu musical Johna Kandera „Chicago” odwiedzi największe sceny w kraju – „Lighthouse Arena” w Kłajpedzie (15 grudnia), Šiauliai Arena (17 grudnia) i kowieńską „Žalgiris Arena” (20 grudnia). „. W tym roku odnowiono licencję na broadwayowski musical wyprodukowany cztery lata temu w KVMT, więc możemy nazwać ten występ nową premierą.

Chwaląc przyjemności życia, bohaterowie operetki Jacquesa Offenbacha „Orfeusz w piekle” są gotowi wprowadzić publiczność w dobry nastrój na powitanie nowego roku: przedstawienie zostanie wygłoszone w Palais des Pêcheurs 29 grudnia.

Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *