NATO nie widzi potrzeby zwiększania gotowości swoich sił nuklearnych

Prezydent RP Andrzej Duda i szef NATO Jens Stoltenberg. Zeskanowane zdjęcie

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że pomimo zagrożeń nuklearnych ze strony Rosji, sojusz nie widzi potrzeby zwiększania gotowości do broni jądrowej.

Nowy drugi rozdział.

Rozmawiał z The Associated Press po spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą w bazie lotniczej Lasko w centralnej Polsce, gdzie stacjonowały natowskie myśliwce F-15 i F-15 -16.

„Zawsze będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby bronić i chronić naszych sojuszników, ale nie uważamy, że powinniśmy teraz zmieniać gotowość sił nuklearnych NATO” – powiedział Stoltenberg.

W poniedziałek Rosja ogłosiła zwiększenie gotowości swoich nuklearnych sił lądowych, powietrznych i morskich do wykonania rozkazu prezydenta Władimira Putina.

Chociaż NATO nie posiada broni jądrowej, ma trzy mocarstwa nuklearne: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że podejście Rosji do broni jądrowej jest lekkomyślne i nieodpowiedzialne” – powiedział Stoltenberg.

Szef NATO zwrócił uwagę, że Rosja podpisała szereg porozumień, zgadzając się, że wojna nuklearna nie może i nie powinna mieć miejsca.

Stany Zjednoczone niedawno wzmocniły wschodnią flankę NATO, rozmieszczając około 5000 dodatkowych żołnierzy do Polski i Rumunii. Oba kraje mają granicę z Ukrainą, która nie jest członkiem NATO.

We wtorek Francja wysłała również wojska do Rumunii, aby wzmocnić obronę regionu, powiedział Stoltenberg.

NATO zamierza omówić wzmocnienie swoich zdolności obronnych na zbliżającym się szczycie w Madrycie w czerwcu.

„NATO ma obowiązek zapewnić, że nie rozwiniemy się w konflikt, w którym konflikt na Ukrainie stanie się nie do opanowania i przerodzi się w pełnoprawną konfrontację między NATO a Rosją w Europie” – ostrzegł Stoltenberg.

Według niego przywódcy Sojuszu uważają, że „można dalej unikać konfliktu z Rosją”.

Nadzwyczajne spotkanie w piątek

Ministrowie spraw zagranicznych NATO organizują w piątek nadzwyczajne spotkanie w Brukseli w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformował sojusz w oświadczeniu.

Po raz pierwszy w historii NATO uruchomiło swoje siły szybkiego reagowania, aby dostarczyć tysiące żołnierzy, które alianci już wysłali do wschodniego bloku obronnego.

Sojusz otrzymuje apele o pomoc w zabezpieczeniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą, gdy rosyjskie samoloty uderzają w cele cywilne na Ukrainie.

NATO odrzuca ten pomysł, argumentując, że takie działania mogą zmusić je do konfliktu nuklearnego z Moskwą.

„Musimy uznać rzeczywistość, że obejmuje to zestrzelenie rosyjskich samolotów. To bardzo, bardzo duży krok, który po prostu nie znajduje się w programie żadnego kraju NATO” – powiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas swojej wizyty w Estonii. Szef NATO Stoltenberg.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.