Najpiękniejsza historia miłosna Wilna odrodzona na wystawie „Sekretna miłość” -​​MadeinVilnius.lt

Wileńska megagwiazda wszech czasów Barbora Radziwiłła. Namiętny król Polski i wielki książę litewski Zygmunt August. A ich romans to najseksowniejsza część historii Wilna, przyciągająca artystów i projektantów od ponad 500 lat. Jeden z nich – projektant mody, interdyscyplinarny artysta, organizator projektów kulturalnych – zgromadził podobnie myślących ludzi i próbował przełożyć legendę na współczesny język.

Wystawa „Sekretna miłość” zostanie otwarta w Ratuszu Miasta Wilna 27 kwietnia o godz. Kolekcja współczesnych prac projektowych powtarza miłość, przepych, luksus, tajemnice, westchnienia, smaki i zapachy Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta Augusta Polski i Wielkiej Księżnej Litwy Barbory ​​Radvilaitė. Wszystko to zamienia się w symboliczny kod Wilna, najbardziej romantycznego miasta w Europie. Jest ważną częścią tożsamości Wilna i całej Litwy, gdzie miłość wciąż istnieje obok władzy, walki i polityki.

Pomysł „Sekretnej Miłości” dla artystki Julii Janus narodził się w 2018 roku, kiedy Wilno zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Romantycznego Szlaku Europy UNESCO. Po stworzeniu kulturalnego start-upu „Secret Love” krok po kroku podróżowała w kierunku kolekcji prezentów i przedmiotów projektowych o tej samej nazwie, które pozwalają każdemu dotknąć historii, nadać jej nową formę i przekodować ją w nowoczesny design . Język.

Kolekcja „Secret Love” to kod współczesnego romantycznego kierunku wzornictwa wileńskiego, odrodzonego w dziełach designu i sztuki. To ciepłe i romantyczne westchnienie Wilna, odradzające się w ustach dzisiejszych ludzi.

W 1543 r. serce wielkiego księcia litewskiego króla polskiego Zygmunta Augusta zdobyła córka najbogatszego rodu Księstwa Litewskiego, młoda wdowa Barbora Radvilaitė-Goštautienė. Najbardziej przeciwni wzajemnej legitymizacji uczuć byli król August Starszy i królowa Bona Sforca oraz szlachta polska. W 1547 para potajemnie zawarła ślub w Kaplicy Królewskiej Katedry Wileńskiej. Od tego czasu Barbora stała się jedną z najważniejszych osobistości Wilna i Krakowa w różnych dziedzinach.

Źródła historyczne podają, że Zygmunt August, który został królem Polski i wielkim księciem litewskim, publicznie ogłosił swój ślub z Barborą Radvilaite-Goštautienė, wdową po Stanisławie Gosztaucie z województwa trockiego. Szlachta litewska była zszokowana, ale przyjęła tę wiadomość z powściągliwością. Wręcz przeciwnie, wiadomość została odebrana w Polsce – Zygmunt August musiał znosić ciężkie bataliony z przywódcami szlachty królestwa.

Księżna, ikona mody i kultury, została uznana i koronowana na Królową Polski. Ale jej życie, jakby po trzydziestce nie dotarła do gwiazdy rocka, zakończyło się tragicznie. Królowa zmarła pięć miesięcy po koronacji. Chociaż historia ta wydarzyła się prawie pięćset lat temu, jej aktualność nie blednie dzisiaj: żyjemy tym samym poszukiwaniem osobistej wolności, konfliktem uczuć i pragmatyzmu, uściskiem władzy, stresem i napięciem. Ale światło i piękno przezwyciężają wszelkie przeciwności… Portret Barbory, kobiety niezwykle odważnej, namalowali artyści wszystkich epok. Pełnowymiarowy portret Miglė Kosinskaitė Zygmunta Augusta i Barbory ​​Radvilaitė, namalowany w 2019 roku, stał się kodem identyfikacyjnym kulturalnego start-upu „Sekretna miłość”.

Wystawa „Secret Love” z Juliją Janus i Go Vilnius została stworzona przez projektantkę szkła Undę Priscę, artystę szkła Remigijusa Kriukasa, projektantkę mody Andrę Jatautienė, projektanta graficznego Gajusa Eidiejusa, Wileńską Szkołę Motoryzacji i Projektowania Odzieży Biznesowej oraz Studiów Szycia, producentów wosków roślinnych Flamera , producenci pościeli Decoflux, jubilerzy De Ribas Biżuteria, wyroby cukiernicze Rūta, Art-on.

W realizacji idei ekspozycji pomagał architekt wystawy i architekt wystawy Gediminas Stoškus.

Otwarcie wystawy „Sekretna miłość” w wileńskim Ratuszu 27 kwietnia o godz.

Wystawa potrwa do 28 maja.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *