N. Grunskienė: Współpraca zadecyduje o powodzeniu rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie”

Według litewskiej prokurator generalnej Nidy Grunskienė, jednym z głównych czynników sukcesu w zbieraniu odpowiednich dowodów rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie dla Międzynarodowego Trybunału Karnego będzie skuteczna organizacja współpracy międzynarodowej.

Uczestniczyła w spotkaniu koordynacyjnym Eurojustu w Hadze w kwietniu tego tygodnia, wzywając kraje, które wszczęły wstępne dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, do przyłączenia się do wspólnego zespołu śledczego, poinformowała w czwartek prokuratura.

„Oczywiste jest, że w tej sytuacji wszyscy musimy szukać nietradycyjnych, ale legalnych, operacyjnych i skutecznych rozwiązań współpracy” – podkreśliła N. Grunskienė.

Według prokuratury prokurator naczelny podkreślił znaczenie zdolności stron do uzgodnienia jednolitego i skoordynowanego gromadzenia materiału dowodowego, jego rejestracji i rzetelnego przechowywania, pracy nad wspólną platformą informacyjną oraz efektywnej analizy danych z otwartego źródła.

Na spotkaniu Prokurator Generalny Litwy przedstawił wszczęte 1 marca na Litwie śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości, agresji i zbrodni wojennych na gruncie prawa międzynarodowego, a także współpracy Litwy, Ukrainy i Polski we wspólnym zespole śledczym.

Zwracając się do uczestników wydarzenia, litewski prokurator generalny przypomniał doświadczenia Litwy w śledztwie w sprawie wydarzeń i wyzwań z 13 stycznia, międzynarodową pomoc prawną udzieloną przez Ukrainę oraz prześladowania prokuratorów, litewskich sędziów i śledczych zainicjowane przez Rosję.

Spotkanie koordynacyjne zorganizowała Margarita Šniutytė-Daugėlienė, litewska przedstawicielka krajowa Eurojustu.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *