Muzeum Wojny prezentuje dwie wystawy przypominające o buncie wobec sowieckiej dominacji

W Muzeum Wojska prezentowane są dwie wystawy przywołujące sprzeciw wobec sowieckiej dominacji. Oba eksponaty są poświęcone upamiętnieniu protestu, który zakończył się w maju 1972 roku przeciwko rządowi sowieckiemu i zakończył się śmiercią Romasa Kalanty, młodzieńca z Kowna.

Wystawa – instalacja „Świadkowie. Bez strachu. Buntownicy” około XX wieku. Młodzież lat 80., która walczyła ze stagnującym reżimem sowieckim. Oprócz tej wystawy, zwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć kolejną wystawę poświęconą pamięci oporu wobec Sowietów „Kalejdoskop opozycji wobec władzy komunistycznej” oraz film Raimundasa Banionisa „Dzieci amerykańskiego hotelu”. w długim maju, powiedziała przedstawicielka muzeum Juli Griškutė.

Eksponaty przypominają rozprzestrzenianie się ruchu hippisowskiego pod koniec lat 70., wraz z szybką zmianą wartości młodzieżowych, rozprzestrzenianiem się maksymalizmu i dążeniem do zewnętrznej wolności. Młodzi ludzie stali się kontrkulturą dla kultury sowieckiej i wyszli na ulice całego świata, aby zaprotestować przeciwko normom życia. Nastrój protestu znalazł odzwierciedlenie w teatrze i literaturze, a także w muzyce rockowej. W systemie sowieckim opartym na represjach szybko rozprzestrzeniały się idee buntu i resentymentu.

W 1969 młodzi studenci Jan Palach (który później stał się symbolem niespokojnej młodzieży z Europy Wschodniej) i Eliyahu Rips poświęcili swoje życie w proteście przeciwko obecnemu reżimowi.

Kultura hipisów i duch walki z kłamstwem, niesprawiedliwością i systemem sowieckim dotarły także do litewskiej młodzieży. 14 maja 1972 roku dziewiętnastoletni Romas Kalanta spłonął w ogrodzie Teatru Muzycznego w Kownie. Jego wołanie o wolność i poświęcenie rozbudziło litewską tożsamość narodową, wywołało masowe protesty antysowieckie, które trwały kilka dni. Marsz zamienił się w demonstrację, a Aleja Wolności stała się areną dla młodych ludzi skandujących hasła wolnościowe. I podczas gdy opór młodzieży został stłumiony, protesty wstrząsnęły reżimem sowieckim.

Zdjęcie Romasa Kalanty / Muzeum Witolda Wielkiej Wojny

Wystawa-instalacja Muzeum Wojskowego „Oczy. Bez strachu. Rebelianci „zapoznają zwiedzających z formami wyrażania oporu młodzieży litewskiej wobec reżimu sowieckiego i sposobami tłumienia tego oporu. Poprzez różne walory muzealne wystawa opowiada historię młodych hipisów, ich wygląd, ubiór, muzykę i zachowanie w XX wieku. 8 grudnia Na Litwie walczyli ze stagnacją reżimu, który zamienił ich w złodziei, nieustraszonych buntowników. Ta wystawa w Muzeum Wojny potrwa do 5 czerwca.

Zwiedzający mają okazję zobaczyć modele i sprzęt drukarski używany do wydawania niezależnych publikacji w Czechosłowacji i na Węgrzech w czasach sowieckich.

„Przez cały maj w Muzeum Wojny odbywać się będą różne imprezy i wystawy upamiętniające wydarzenia oporu wobec reżimu sowieckiego oraz upamiętniające rok Romów Kalanty. Mieszkańcy i goście Kowna będą mogli obejrzeć film Raimundasa Banionisa „Dzieci Hotelu Amerykańskiego” (1990) oraz wystawa „Kalejdoskop opozycji wobec władzy komunistycznej” przygotowana przez Centrum Rozwoju Demokracji im. przeciw władzy sowieckiej.Zwiedzający mają okazję zobaczyć modele drukarskie i sprzęt używany do wydawania niezależnych publikacji w Czechosłowacji i na Węgrzech w czasach sowieckich.Wystawa obejmuje self-publishing (ros. 'samizdat’) oraz symbole opozycji Litwy, Polski, Czech Republika Słowacka. tj. i na Ukrainę. Na wystawie jest też specjalny dział poświęcony ofiarom protestu przeciwko systemowi sowieckiemu, wolnemu związkowi Solidarność i wydarzeniom na Majdanie w Kijowie” – powiedziała D. Griškutė.

Według raportu muzeum, eksponowane są również artefakty przywiezione z Biblioteki Libri Prohibiti w Pradze, a także archiwa z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i Uniwersytetu w Bremie. Wystawa „Kalejdoskop opozycji wobec władzy komunistycznej” w Muzeum Wojny będzie czynna do 29 maja.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *