Miejmy nadzieję, że w portowym mieście rozbrzmiewa muzyka adwentowa

W Niedzielę Wielkanocną artystów z dwóch miast kraju połączy atmosfera zmartwychwstania i muzyka sakralna. Chór Kłajpedy Aukuras, Orkiestra Dęta w Kownie Ąžuolynas i dyrygent Giedrius Vaznys zaproszą Cię, aby usłyszeć i poczuć odnowę dzięki muzyce sakralnej, która rozprzestrzeni się wokół kaplic św. Kłajpedy w podziemiach Franciszka z Asyżu.

W przyszłym roku chór Kłajpeda Aukuras będzie obchodził 30-lecie istnienia. Chór aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Kłajpedy. Jego repertuar obejmuje muzykę kościelną i świecką różnych epok i stylów, kompozycje jazzowe, aranżacje duchowe oraz programy edukacyjne. Aukuras jest zwycięzcą 14 międzynarodowych konkursów. Jego biografia koncertowa obejmuje setki występów nie tylko na Litwie, ale także w Tajlandii, Izraelu, Kanadzie, USA, Meksyku i wielu krajach Europy.

Kowieńska Orkiestra Dęta „Ąžuolynas” jest jednym z symboli miasta Kowna, przygotowując rozbudowane i barwne programy muzyki dętej. Jako geograficzne kierunki swoich występów wybrał Irlandię Północną, Włochy, Finlandię, Francję, Szwajcarię i Polskę. W ostatnich latach orkiestra inicjowała i realizowała ambitne projekty z zagranicznymi solistami, dyrygentami, autorami muzyki i aranżerami. Bogaty repertuar Ąžuolynas obejmuje programy operowe, operetkowe, musicalowe, utwory autorów litewskich i zagranicznych, a także muzykę jazzową i pop.

Obie grupy wspólnie przygotowały program, w którym zestaw piosenek autorów zagranicznych i litewskich zabrzmi podnosząco na duchu i z nadzieją. Koncert zwieńczy „Missa Brevis” („Krótka Msza”) holenderskiego kompozytora Jacoba de Haana.

„Muzyka duchowa i emocjonalna wykonywana jest z dbałością i profesjonalizmem” – takimi postawami kieruje się dyrygent kowieńskiej Orkiestry Dętej „Ąžuolynas”. dyrygent G. Vaznys. Zastępuje go Alfonsas Vildžiūnas, dyrektor artystyczny chóru Kłajpeda Aukuras, przedstawiając śpiew i śpiew jako najcenniejszą muzykę duszy.

Po odkryciu podobieństw, zespoły z Kowna i Kłajpedy po raz pierwszy połączyły siły w programie, w którym odczuwają ducha odnowy i zmartwychwstania poprzez muzykę sakralną. W drugi dzień Wielkanocy ten program zabrzmiał w Kownie, a teraz usłyszą go mieszkańcy Kłajpedy. Ten bezpłatny koncert Festiwalu Muzycznej Wiosny Kłajpedy, organizowany przez Salę Koncertową w Kłajpedzie, odbędzie się 24 kwietnia. 19.00 Św.Kłajpeda W kaplicy Franciszka z Asyżu.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.