Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Kłajpedzie zaprosi na najlepsze spektakle

Szósty Międzynarodowy Festiwal Teatralny powraca do Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie po pandemii koronawirusa, podczas którego widzom zostanie zaproponowanych około 20 wybranych spektakli miesięcznie.

Program teatralny, którego mottem przewodnim w tym roku były słowa Fryderyka Schillera „Vivos voco”, składa się z dwóch części – litewskiej i międzynarodowej.

Wybrane spektakle teatrów litewskich rozpoczną się 17 maja i obejrzy je około pół setki światowych festiwali, przedstawicieli teatru i krytyków. Część międzynarodowa odbędzie się od 31 maja.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. 14 litewskich teatrów zgodziło się na udział w spektaklu teatralnym na otwarte zaproszenie, mamy liczną grupę krytyków, którzy będą się zbierać z całego świata” – powiedział dziennikarzom Tomas.Juoczys, reżyser. Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie.

To, o czym marzyliśmy, wydaje się spełniać.

Według niego do Kłajpedy przyjadą krytycy ze Stanów Zjednoczonych, Skandynawii, Kazachstanu, Kirgistanu, Korei Południowej i innych krajów.

„To wszystko sprawi, że w tym tygodniu Kłajpeda stanie się rynkiem teatralnym – postaramy się zaprezentować teatr litewski, pomożemy i pomożemy nawiązać kontakty, aby międzynarodowość litewskiego teatru pozostała żywa i żywotna” – powiedział T. Juocys.

„Część międzynarodowa polega na tym, że mamy wszystko, o czym marzyliśmy, z wyjątkiem spektaklu, który był skrępowany wojną” – wyjaśnia Gintaras Grajauskas, dyrektor artystyczny festiwalu.

Zdaniem Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie, międzynarodowa część festiwalu jest niezwykle skupiona i wyrafinowana. Zaprezentuje cztery wybrane spektakle, z których jednym jest ukraiński Lewobrzeżny Teatr w Kijowie.

Według G. Grajauskasa w jego ręce wpadł ukraiński spektakl „Złe drogi”. W przeszłości mówiono o innym przedstawieniu, ale gra na nim wielu mężczyzn i nie mogli opuścić kraju z powodu rosyjskiej inwazji.

Recenzje i spektakle z Rosji nie wezmą udziału w wojnie na Ukrainie. Zaplanowany wcześniej spektakl krytykujący reżim rosyjskiego reżysera Dmitrija Krymowa również nie zostanie wyemitowany. Reżyser spektaklu przyjedzie do Teatru Dramatycznego w Kłajpedzie pod koniec czerwca i wystawi spektakl „Trzy siostry” oparty na twórczości A. Czechow.

Część międzynarodową programu otworzy spektakl „Burza” Alessandro Serry, jednego z najlepszych włoskich reżyserów. Spektakl ten zostanie zaprezentowany na Festival d’Avignon we Francji w lipcu.

„Chciałabym obejrzeć każdy z tych spektakli. To pierwsza trasa spektaklu „Storm”, premiera miała miejsce w marcu” – powiedział dyrektor teatru.

Polacy pokażą widzom spektakl dla dorosłych „Andronicus-Synecdoche” w reżyserii znanego polskiego reżysera Grzegorza Brala

„Reżysera nie widziała litewska publiczność, ale jest bardzo dobrze znany w Polsce, a niektórzy krytycy są w pierwszej piątce w kraju. To inny teatr, chcemy, żeby widzowie go zobaczyli” – powiedział T. Juocys.

Kłajpedę odwiedzi również kataloński teatr ze spektaklem „Wujek Wania” w reżyserii Oskara Koršunowa.

Spektakle w Kłajpedzie będą prezentowane w oryginalnym języku z litewskimi napisami.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.