Macron odpowiada polskiemu premierowi, który skrytykował go za rozmowy z Putinem

Premier Polski Mateusz Morawiecki potępił w poniedziałek wielogodzinne rozmowy telefoniczne Macrona z Putinem, którego utożsamiał z Hitlerem i powiedział, że nic nie osiągnięto.

„Te oświadczenia są bezpodstawne i oburzające” – powiedział Macron telewizji TF1 w środę wieczorem o uwagach, które mogą podważyć jedność UE w konfrontacji bloku z Moskwą o Ukrainę.

Powiedział, że polski przywódca należał do „partii skrajnie prawicowej” i „wspierał” swoją rywalkę Marine Le Pen we francuskich wyborach prezydenckich w tym miesiącu.

„Ponoszę pełną odpowiedzialność za to, że kilka lat temu rozmawiałem w imieniu Francji z prezydentem Rosji, aby uniknąć wojny i stworzyć nową architekturę pokoju w Europie” – dodał.

„Robiłem to od początku mojej kadencji”, powiedział, dodając: „Nigdy nie byłem naiwny, w przeciwieństwie do wszystkich innych”. I nigdy nie byłem wspólnikiem, w przeciwieństwie do innych”.

Pani Macron starała się zwrócić uwagę na powiązania pani Le Pen z Rosją, wielokrotnie wskazując, że zaciągnęła pożyczkę w rosyjskim banku, którą jej partia w Zgromadzeniu Narodowym nadal spłaca.

Le Pen próbuje zdystansować się od Moskwy, którą odwiedził przed ostatnimi wyborami w 2017 roku i spotkał się z Putinem.

W przeszłości wzywała UE do zniesienia sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu w 2014 roku i wyrażała podziw dla Putina.

Przemawiając również w TF1, pan Le Pen wezwał Francję do odwołania swojego ambasadora z Moskwy po rzekomej masakrze dokonanej przez wojska rosyjskie.

„Jeśli naprawdę istnieją dowody, musimy być bardzo surowi” – ​​powiedziała.

Sondaże pokazują, że Le Pen szybko dogania Macrona przed pierwszą niedzielną turą wyborów we Francji.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.