Lubaev na granicy polsko-ukraińskiej: napływ uchodźców wojennych rośnie

„Przyjechaliśmy koordynować z naszymi polskimi kolegami pomoc Ukraińcom. „Przekazaliśmy ukraińskim pogranicznikom materiały przygotowane przez naszą służbę, różne komputery, bo w tej chwili nasi koledzy, ukraińscy pogranicznicy, zidentyfikowali potrzebę mają więcej mobilnych stacji, aby przyspieszyć kontrole obywateli Ukrainy opuszczających granicę” – powiedział Eltai. R. Liubajevas.

Szef SBGS mówi, że ta technika powinna pomóc ukraińskiej straży granicznej uporać się z rosnącym napływem uchodźców wojennych starających się dostać do RP.

„Jeżeli spojrzymy na sytuację od początku rosyjskiej agresji, to te przepływy stale się zwiększają, rosną nie tylko na granicy ukraińsko-polskiej, ale także na innych granicach z Unią Europejską, czyli” granica słowacka, w pobliżu Węgier, Rumunia. Wzrastają też przepływy na granicy z Mołdawią. „Te przepływy naprawdę rosną i na pewno wzrosną” – zaznaczył.

Tymczasem polscy pogranicznicy, zdaniem R. Liubayeva, z powodzeniem radzą sobie z sytuacją na granicy.

„Polscy koledzy radzą sobie z sytuacją i wyraźnie widać, że nasi polscy koledzy i wolontariusze bardzo pomagają. „Sytuacja jest całkowicie pod kontrolą” – zapewnił.

Liubayev powiedział, że podczas spotkania z polską strażą graniczną skoordynowano działania mające na celu ustabilizowanie sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.

„Planujemy dyskusję z przedstawicielami gmin. Ponieważ w województwach powstały ośrodki dla uchodźców, planujemy spotkać się z przedstawicielami województw i zobaczyć możliwość poinformowania uchodźców, którzy przyjeżdżają z Ukrainy, że mogą również wsparcie i pomoc na Litwie w skierowaniu części tych uchodźców na Litwę” – powiedział.

Dowódca SBGS mówi, że w planach jest również przedyskutowanie z Ambasadą Litwy w Kijowie, obecnie przeniesionym na granicę Polski z Ukrainą, powołania przedstawiciela Litwy, który mógłby koordynować działania z polskimi kolegami.

„Planujemy bardzo konkretnie omówić kwestie techniczne już dziś i w najbliższym czasie dedykujemy osobę. „Najprawdopodobniej będzie to urzędnik Państwowej Straży Granicznej, koordynator, który będzie stale na granicy z Ukrainą i będzie koordynować działania, przekazywać informacje uchodźcom i nam, bo czasami tych informacji nam brakuje” – powiedział Liubayev.

Rosja przeprowadziła w czwartek agresywny atak militarny na Ukrainę, potępiony przez społeczność międzynarodową. W odpowiedzi społeczność zachodnia nałożyła na Rosję bardzo surowe sankcje oraz wsparcie gospodarcze i militarne dla Ukrainy.

Według ONZ 677 000 ludzi uciekło do sąsiednich krajów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Około połowa z nich przybyła do Polski, powiedział we wtorek w Genewie Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Philippe Grandi.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.