LNOBT zaprasza na wycieczkę kolegów z zbombardowanego Charkowa – MadeinVilnius.lt

Od 3 do 9 maja na Litwie odbędą się spektakle Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Charkowie. Różne programy obejrzą mieszkańcy Wilna, Kowna, Poniewieża, Połągi, Joniszki i Moletai. Chociaż pieniądze zebrane na bilety są bardzo potrzebne ukraińskim wykonawcom, dyrektorzy teatrów w zbombardowanym mieście, którzy nie mogli występować od dwóch miesięcy, twierdzą, że ich trupa najbardziej potrzebuje uwagi publiczności.

Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Charkowie przyjechał na Litwę z tournée. „Przybył” – brzmi podnosząco na duchu, ale w rzeczywistości wyjazd 220 artystów i ich 30 dzieci do naszego kraju nie zwiększył się.

„Zabraliśmy ze sobą tylko notatki, dekoracje i kostiumy sceniczne. Kiedy ładowaliśmy je do samochodu, w centrum Charkowa szalały wybuchy, a dom, w którym mieszkam, został zablokowany. Zabraliśmy grupę artystów zaraz po ich koncercie do Charkowa stacji metra. Często słyszeliśmy odgłosy eksplozji, gdy pociąg toczył się, nie czuliśmy się bezpiecznie. A pod Lwowem pociąg całkowicie wyłączył się z powodu przerwy w dostawie prądu z powodu uszkodzonej podstacji elektrycznej – zeznał szef Armen Kaloyan. dyrektor Charkowskiego Teatru Opery i Baletu.

Zerwij ze smutną rzeczywistością

Inicjatywa tournée wywodzi się z apelu Ministerstwa Kultury o projekty współpracy z artystami ukraińskimi, na co z mocą zareagował Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu. Jej przedstawiciele musieli zaaranżować zakwaterowanie dla 250 ukraińskich kolegów, stworzyć im warunki do prób i znaleźć sceny do występów gościnnych.

„Rozwinęliśmy komunikację z ministrami kultury Polski i Ukrainy w postaci Trójkąta Lubelskiego i na co dzień wspólnie omawiamy kwestie związane z Ukrainą. Otóż to spotkanie w Wilnie ma być zarówno radością, jak i bolesnym odbiorem usposobienie moralne artystów, którzy nie mają możliwości kontynuowania działalności zawodowej w kraju pochodzenia Mam nadzieję, że czas jaki tu spędzili pozwoli im zerwać z obrzydliwą rzeczywistością, choć oczywiście po jednej stronie człowieka zawsze będzie myślał o tym, co dzieje się w jego ojczyźnie.Im dalej idziemy, tym bardziej rozumiemy, że nie tylko broń jest ważna w wojnie, bo sama wojna toczy się zasadniczo między kulturą a niekulturą, między cywilizacją a brutalnością, – powiedział minister kultury Simonas Kairys.

Dyrektor generalny LNOBT Jonas Sakalauskas powiedział, że trupa teatralna pod jego kierownictwem zaczęła zbierać poparcie dla ukraińskiego wojska. „Był czas, kiedy myśleliśmy o tym, jak chronić Ukrainę fizycznie, ale teraz nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak chronić ją duchowo. W tej chwili prawie nie ma przedstawień teatralnych, zespoły nie ćwiczą lub robią to w bardzo trudnych warunkach , więc pytanie brzmi, jak długo kultura ukraińska może odbudować się po wojnie”. Kiedy najbardziej ucierpiał Oleg Oriszczenko, dyrektor Teatru Opery i Baletu Ukrainy, oby ich teatr miał szansę opuścić strefę wojny i wystąpić, my zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać ukraiński teatr przy życiu” – powiedział Sakalauskas.

Strzelanie w czasie wojny to też wyczyn

Dziękując Litwinom O. Orishchenko, dyrektor generalny Charkowskiego Teatru Opery i Baletu, powiedział, że 30 dzieci pracowników teatru w różnym wieku, wywiezionych z miasta, w którym wybuchły bomby, łapało syreny, często ukrywając się w piwnicach. . „Te dzieci są załamane, potrzebują pomocy psychologicznej. Od dwóch miesięcy wszyscy artyści naszej opery, baletu i orkiestry nie mogą bezpośrednio wykonywać swojego zawodu. Podczas organizacji trasy, z liderami LNOBT, zrobiliśmy co zwykle trwa rok bardzo szybko.Przyjechaliśmy tu z ogromnym programem, który zaprezentujemy w różnych litewskich miastach.Ale przede wszystkim tęsknimy za publicznością.Kupując bilety na nasze spektakle przyczyniłbyś się do wsparcia kultury ukraińskiej ”, powiedział dyrektor teatru w Charkowie, który nocami chodził oglądać ulice swojego miasta z innymi mężczyznami z miasta.

Orishchenko zwrócił uwagę, że chociaż około pół miliona ludzi w Charkowie straciło domy w czasie wojny, w dzisiejszym teatrze byli ludzie, którzy robili wszystko, co możliwe, aby trupa mogła wrócić do domu. Wśród nich jest Igor Tuluzow, pierwszy zastępca dyrektora generalnego.

„Najważniejsze, że teatr ocalał. Choć niektórych okien budynku już nie ma, to w zasadzie mógłby funkcjonować do dziś. Praca na scenie to nasze powołanie. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli trud zwiedzania nasz teatr. Nawet w czasach pokoju organizowanie takich tras jest zadaniem długim i trudnym, a w czasie wojny utożsamia się z bohaterstwem. Mam nadzieję, że w czasach pokoju możemy zaprosić na wycieczkę trupę LNOBT – powiedziałem. Tuluzow, który pozostał w Charkowie.

Pokaże spektakle i koncerty, zaskoczy występami

Dyrygent Charkowskiego Teatru Dmytro Morozow opowiedział o wspaniałym programie ich trupy, na który złożyły się dwa koncerty (muzyka ukraińska i world music), galowy koncert baletowy i inne spektakle. A dyrektor naczelny gości A. Kaloyan wspomniał o dwóch przedstawieniach zorganizowanych przez ich zespół, które wilnianie będą mieli okazję obejrzeć w poniedziałek (2 maja) w centrum stolicy – ​​o godzinie 12 w południe. Plac V. Kudirka i 12:30 Plac Katedralny. Charkowski trupa teatralna planuje podobne niespodzianki dla Litwinów, którzy gościli ich w innych litewskich miastach, które będą na trasie ich tournée.

„Mamy duże trudności z organizacją spektakli ukraińskich, bo scena Teatru Charkowskiego jest jeszcze większa niż LNOBT, więc trudno jest pomieścić ich spektakle w Pałacu Kultury w naszych miastach. Ale wielu dyrektorów domów kultury w naszych miastach Litwa odpowiedziała „tak” wycieczkom artystów z Charkowa, nawet nie pytając, co zobaczą, ponieważ dopiero teraz koordynujemy repertuar” – powiedział Artūras Alenskas, szef produkcji, wydarzeń i wydarzeń LNOBT. usługi organizacji wycieczek.

Już w najbliższą sobotę 30 kwietnia w kościele Królowej Pokoju w Kłajpedzie zaśpiewa chór Charkowskiego Teatru Opery i Baletu. 3 maja Spektakl ukraińskiego teatru odbędzie się w Molėtai 4 maja. – Poniewież, 5 maja. – Narodowy Teatr Dramatyczny w Kownie, 6 maja. – Joniszki, 7 maja – Sala Koncertowa w Połądze. 8 maja Teatr Opery i Baletu w Charkowie zagości na scenie LNOBT oraz 9 maja. W pamięci ofiar wszystkich wojen goście wykonają Requiem Wolfganga A. Mozarta w stołecznym kościele św. Jana.

Później Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Charkowie planuje koncertować w innych krajach europejskich, podkreślając dążenie Ukrainy do pełnego członkostwa w europejskiej rodzinie.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *