LNOBT zaprasza kolegów ze zbombardowanego Charkowa na wycieczkę – MadeinVilnius.lt

Od 3 do 9 maja na Litwie odbędą się spektakle Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Charkowie. Różne programy obejrzą mieszkańcy Wilna, Kowna, Poniewieża, Połągi, Joniszki i Moletai. Chociaż pieniądze zebrane na bilety są bardzo potrzebne ukraińskim wykonawcom, dyrektorzy teatrów w zbombardowanym mieście, którzy nie mogli występować od dwóch miesięcy, twierdzą, że ich trupa najbardziej potrzebuje uwagi publiczności.

Na Litwę przyjechał na tournée Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu z Charkowa. „Arrived” – brzmi podnosząco na duchu, ale w rzeczywistości podróż 220 artystów i ich 30 dzieci do naszego kraju nie zwiększyła się.

„Zabraliśmy ze sobą tylko notatki, dekoracje i kostiumy sceniczne. Kiedy ładowaliśmy je do samochodu, w centrum Charkowa szalały wybuchy, a dom, w którym mieszkam, został zablokowany. Zabraliśmy grupę artystów zaraz po ich koncercie do Charkowa stacji metra. Często słyszeliśmy odgłosy eksplozji, gdy pociąg toczył się, nie czuliśmy się bezpiecznie. A pod Lwowem pociąg całkowicie wyłączył się z powodu przerwy w dostawie prądu z powodu uszkodzonej podstacji elektrycznej – zeznał szef Armen Kaloyan. dyrektor Charkowskiego Teatru Opery i Baletu.

Zerwij ze smutną rzeczywistością

Inicjatywa tournée wywodzi się z apelu Ministerstwa Kultury o projekty współpracy z artystami ukraińskimi, na co z mocą zareagował Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu. Jej przedstawiciele musieli zaaranżować zakwaterowanie dla 250 ukraińskich kolegów, stworzyć im warunki do prób i znaleźć sceny do występów gościnnych.

„Rozwinęliśmy komunikację z ministrami kultury Polski i Ukrainy w postaci Trójkąta Lubelskiego i na co dzień wspólnie omawiamy kwestie związane z Ukrainą. Otóż to spotkanie w Wilnie jest zarówno radością, jak i bolesnym odbiorem usposobienie moralne artystów, którzy nie mieli okazji wykonywać swojej działalności zawodowej w kraju pochodzenia.Życzę, aby czas, który tu spędzili, pozwolił im zerwać z obrzydliwą rzeczywistością, choć oczywiście jedna strona człowieka będzie zawsze myśl o tym, co dzieje się w ich ojczyźnie.Im dalej idziemy, tym bardziej rozumiemy, że nie tylko broń jest ważna w wojnie, ponieważ sama wojna jest zasadniczo między kulturą a niekulturą, między cywilizacją a brutalnością” Kultura Minister Simonas Kairys powiedział.

Dyrektor generalny LNOBT Jonas Sakalauskas powiedział, że trupa teatralna pod jego kierownictwem zaczęła zbierać poparcie dla ukraińskiego wojska. „Był czas, kiedy myśleliśmy o tym, jak chronić Ukrainę fizycznie, ale teraz nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak chronić ją duchowo. Obecnie prawie nie ma przedstawień teatralnych, zespoły nie ćwiczą lub robią to w bardzo trudnych warunkach, więc pytanie, jak długo kultura ukraińska może odbudować się po wojnie”. Kiedy najbardziej ucierpiał Oleg Oriszczenko, dyrektor Teatru Opery i Baletu Ukrainy, oby ich teatr miał okazję opuścić strefę wojny i wystąpić, zrobiliśmy wszystko moglibyśmy utrzymać ukraiński teatr przy życiu” – powiedział Sakalauskas.

Strzelanie w czasie wojny to też wyczyn

Dziękując Litwinom O. Orishchenko, dyrektor generalny Charkowskiego Teatru Opery i Baletu, powiedział, że 30 dzieci pracowników teatru w różnym wieku, wywiezionych z miasta, w którym wybuchły bomby, łapało syreny, często ukrywając się w piwnicach. . „Te dzieci są załamane, potrzebują pomocy psychologicznej. Od dwóch miesięcy wszyscy artyści naszej opery, baletu i orkiestry nie mogą bezpośrednio wykonywać swojego zawodu. co zwykle zajmuje rok bardzo szybko. Przyjechaliśmy tu z ogromnym programem, który zaprezentujemy w różnych litewskich miastach. Ale przede wszystkim tęsknimy za publicznością. Kupując bilety na nasze spektakle, wesprzelibyście ukraińską kulturę” – powiedział szef teatru charkowskiego, który nocami chodził oglądać ulice swojego miasta z innymi mężczyznami z miasta.

Orishchenko zwrócił uwagę, że chociaż około pół miliona ludzi w Charkowie straciło domy w czasie wojny, w dzisiejszym teatrze byli ludzie, którzy robili wszystko, co możliwe, aby trupa mogła wrócić do domu. Wśród nich jest Igor Tuluzow, pierwszy zastępca dyrektora generalnego.

„Najważniejsze, że teatr przetrwał. Choć niektórych okien budynku już nie ma, to w zasadzie mógłby funkcjonować do dziś. Praca na scenie to nasze powołanie. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli trud zwiedzania nasz teatr. Nawet w czasach pokoju organizowanie takich tras jest zadaniem długim i trudnym, a w czasie wojny utożsamia się z bohaterstwem. Mam nadzieję, że w czasach pokoju możemy zaprosić na wycieczkę trupę LNOBT – powiedziałem. Tuluzow, który pozostał w Charkowie.

Pokaże spektakle i koncerty, zaskoczy występami

Dyrygent Charkowskiego Teatru Dmytro Morozow opowiedział o wspaniałym programie ich trupy, na który złożyły się dwa koncerty (muzyka ukraińska i world music), galowy koncert baletowy i inne spektakle. A główny dyrektor gościnny A. Kaloyan wspomniał o dwóch spektaklach zorganizowanych przez ich zespół, które wilnianie będą mieli okazję obejrzeć w poniedziałek (2 maja) w centrum stolicy – ​​o godzinie 12.00. Plac V. Kudirka i 12:30 Plac Katedralny. Charkowski trupa teatralna planuje podobne niespodzianki dla Litwinów, którzy gościli ich w innych litewskich miastach, którzy znajdą się na trasie swojej trasy koncertowej.

„Mamy spore trudności z organizacją spektakli ukraińskich, bo scena Teatru Charkowskiego jest jeszcze większa niż LNOBT, więc trudno jest pomieścić ich spektakle w Pałacu Kultury w naszych miastach. Ale wielu dyrektorów domów kultury w naszych miastach Litwa odpowiedziała „tak” wycieczkom artystów z Charkowa, nawet nie pytając, co zobaczą, ponieważ dopiero teraz koordynujemy repertuar” – powiedział Artūras Alenskas, szef produkcji, wydarzeń i wydarzeń LNOBT. usługi organizacji wycieczek.

Już w najbliższą sobotę 30 kwietnia w kościele Królowej Pokoju w Kłajpedzie zaśpiewa chór Charkowskiego Teatru Opery i Baletu. 3 maja Spektakl ukraińskiego teatru odbędzie się w Molėtai 4 maja. – Poniewież, 5 maja. – Narodowy Teatr Dramatyczny w Kownie, 6 maja. – Joniszki, 7 maja – Sala Koncertowa w Połądze. 8 maja Teatr Opery i Baletu w Charkowie zagości na scenie LNOBT oraz 9 maja. W pamięci ofiar wszystkich wojen goście wykonają Requiem Wolfganga A. Mozarta w stołecznym kościele św. Jana.

Później Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Charkowie planuje koncertować w innych krajach europejskich, podkreślając dążenie Ukrainy do pełnego członkostwa w europejskiej rodzinie.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.