Litwini podróżujący do Polski wymyślili, jak zarabiać: ostrzegaj – jeśli tak, to będziesz działać

Po wprowadzeniu w Polsce na początku lutego ulg w akcyzie i podatku od wartości dodanej (VAT), Litwini przenieśli się do sąsiedniego kraju nie tylko po to, by kupić żywność czy inne towary, ale też kupić tańsze paliwo.

22 lutego Według danych, na jednej ze stacji Orlen w Suwałkach Litwini mogli zatankować benzynę za ok. 1,16 euro, a olej napędowy – za 1,20 euro. To znacznie mniej niż na większości stacji benzynowych w naszym kraju.

Ich przedstawiciele zwrócili się do litewskich władz o obniżenie podatku VAT lub akcyzy, a namawiają ich do tego przewoźnicy, którzy twierdzą, że pieniądze płyną obecnie bezpośrednio z Litwy do polskiego budżetu.

Mimo to urzędnicy państwowi, a także ekonomiści oceniają te propozycje ze szczególną ostrożnością i zapewniają, że obniżka VAT nie wpłynie znacząco na cenę paliwa na Litwie.

Litwini zorientowali się, jak zarabiać

W Polsce, podczas gdy zasiłki nadal obowiązują, rodacy nie korzystają z pakietów mediów społecznościowych, aby zarobić dodatkowe pieniądze.

Niektórzy z nich zapowiadają, że mogą je zabrać do Polski na zakupy za 30-40 euro, a potem przywieźć do domu, inni zastanawiają się, ile paliwa z Polski można by sprowadzić na Litwę, żeby potem sprzedać po wyższej cenie.

To prawda, że ​​taki biznesplan wymyślony przez Litwinów nie jest nowy, bo jeszcze wcześniej większość transgranicznych dojeżdżających z Białorusi sprowadzała znacznie tańszy olej napędowy, który później sprzedawali na Litwie po wyższej podniesionej cenie.

Przedstawiciele STI przypominają Litwinom, że nie muszą płacić dodatkowych podatków za importowane paliwo.

„Obowiązek płacenia podatków na Litwie od paliwa sprowadzanego z Polski zależy od celów, do jakich będzie je wykorzystywał mieszkaniec.

Kiedy mieszkaniec przywozi z Polski paliwo (np. olej napędowy) z opłaconą akcyzą i wykorzystuje je na własne potrzeby, nie musi płacić dodatkowego podatku akcyzowego ani VAT na Litwie” – wyjaśnił Žygintas Grekas, Dyrektor Administracji Akcyzowej STI. Dział.

Można importować ograniczoną ilość paliwa

Specjalista STI zwraca też uwagę, że transport paliwa na Litwę nie jest nieograniczony – prawo stanowi, że z Polski na Litwę można sprowadzić tylko określoną ilość paliwa.

„Przy przewożeniu i przechowywaniu do 40 litrów produktów ropopochodnych do użytku osobistego (i niekomercyjnego) nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Przekroczenie tego limitu, zarówno podczas przechowywania, jak i transportu drogowego, wodnego i kolejowego, obowiązkowe jest posiadanie zakupu i/lub dokumentów przewozowych tych produktów”, powiedział Ž.Greece.

Respondent wyjaśnia, że ​​jeśli mieszkańcy zdecydują się na sprzedaż importowanego paliwa na Litwie, to istnieje obowiązek wpłacenia części podatków do litewskiego budżetu.

„W przypadku, gdy rezydent sprowadza paliwo akcyzowe z Polski i wykorzystuje je w obrocie, jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego i VAT na Litwie. Osoby, które nie zarejestrowały się jako podlegający opodatkowaniu VAT, mają obowiązek zarejestrować się jako podlegający VAT.

Sprzedaż detaliczna i hurtowa paliw wymaga koncesji. Zezwolenia na obrót wydaje Krajowa Rada Regulacji Energetyki – wyjaśnił specjalista STI.

Pieniądze

Henrika Rukšienė, doradca służby łączności służby celnej, wyjaśnia, że ​​nie wszczęto dochodzenia w sprawie ewentualnego przemytu paliwa.

Ponadto przedstawiciel celny zapewnia, że ​​jeśli Litwini nie będą przewozić więcej niż 40 litrów paliwa, to urzędnicy na pewno nie zastosują dodatkowych ograniczeń.

„Jeżeli litewscy celnicy zatrzymają pojazd z powodu przewożonego paliwa, będą przestrzegać ustalonych zasad, że obywatel może przewieźć 40 litrów paliwa zarejestrowanych w UE na własne potrzeby i jeździć w toczącym się zbiorniku bez żadnych specjalnych ograniczeń.

„Wstępne śledztwa w sprawie przemytu paliwa nie zostały wszczęte przez służby celne w zeszłym roku” – powiedział urzędnik celny.

Naruszenia nie pozostaną niezauważone

Przedstawiciele STI, oceniając sytuację, przypominają, że w przypadku wykrycia możliwych przypadków uchylania się od opodatkowania, gdy sprzedane paliwo nie jest rozliczane zgodnie ze wszystkimi wymogami, można podjąć dodatkowe środki.

„STI monitoruje i ocenia sytuację i, jeśli to konieczne, podejmie odpowiednie działania, w tym działania kontrolne.

Planując prace nad monitorowaniem prawidłowej realizacji praw podatkowych, STI kieruje się w tym roku zapisem, że skłonność do unikania podatków jest cechą konkretnych podatników, a nie działalności gospodarczej, dlatego żaden obszar nie zostanie pozostawiony bez opieki.” Ž wyjaśnione. Grecja.

STI przypomina, że ​​mieszkańcy mogą zgłaszać wykroczenia podatkowe dzwoniąc pod numer 1882.

Według Departamentu Statystycznego w całym 2020 roku litewscy jednodniowi odwiedzający spędzili w Polsce 28 mln. aw 2019 61 mln euro.

Najwięcej wydali w Polsce Litwini po wprowadzeniu euro w 2015 roku. Wówczas w Polsce jednodniowi goście wydawali 82 mln euro rocznie. euro.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.