Litwa stała się też po wojnie schronieniem dla rodziny słynnego współautora Żołnierza Wolności

Wśród ukraińskich uchodźców wojennych, którzy pozostali na Litwie, jest rodzina Olesiusa Sydoruka, Ukraińca z Ukrainy, jednego z autorów słynnej Statuy Wolności.

Mąż został, by bronić ojczyzny, a jego żona i córka, które wyzdrowiały w Wilnie, pojechały w czwartek do Kowna – wreszcie obejrzały pracę mężczyzny, którego narodziny widział w warsztacie na Ukrainie.

„W tym roku planowaliśmy przyjechać z mężem do Kowna i zobaczyć tę rzeźbę” – wzdycha Olena Sydoruk.

Niestety ona i jej córka Sofia muszą to zrobić sama, choć na Litwie pomaga im Vilius Kavaliauskas, wiceprezes Vytis Support Fund.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Bardzo polubić. Widziałem tę pracę tylko na warsztatach, a potem na fotografiach Kowna. „Wydaje się, że tu wszystko żyje jeszcze lepiej” – powiedział O. Sydoruk. Jego córka Sofia zgodziła się: „ Idealne miejsce”.

Fot. O. Sidoruk i Sofia / Justina Lasauskaitė

Powiedział, że mężczyzna, obecnie adwokat-wolontariusz, poprosił o przesłanie swoich zdjęć do rzeźby. On to zrobi. „Właśnie wtedy to do nas dotarło. Wciąż dyskutujemy o jego pracy. A kiedy warsztat jest i po otwarciu” – powiedział Sydoruk.

Autorami Żołnierza Wolności są rzeźbiarze Arūnas Sakalauskas oraz Ukraińcy Borys Kryłow i O. Sydoruk. To trio stworzyło także trzymetrowy pomnik z brązu Vydūnasa, światłego filozofa narodu, wzniesiony w Kłajpedzie.

Tutaj sprawy na żywo są jeszcze lepsze.

Dwa lata temu w Pasvalys otwarto rzeźbę-pomnik poświęconą jednemu z najpopularniejszych poetów renesansu – Bernardasowi Brazdžionisowi. Oprócz O.Sydorukasa jego współautorami są także fotograf, grafik Rimantas Dichavičius i B. Krylovas. To ostatnie trio to także pomnik poświęcony Wielkiemu Księciu Litewskiemu i królowi Polski Zygmuntowi Augustowi. Kopia tego pomnika to brązowe popiersie Zygmunta Augusta ofiarowane Pałacowi Suwerenów.

Osobiste zdjęcie archiwalne

Na Ukrainie prace O. Sydoruk są liczne.

Bardziej szczegółową rozmowę z O. Sydorukiem na temat sytuacji na Ukrainie, pozostałego małżonka i innych planów dotyczących rodziny można znaleźć w sobotnim numerze Dnia Kowna.

Fot. Justina Lasauskaitė, archiwum osobiste.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *