Litewscy szczypiorniści zakończyli eliminacje do Mistrzostw Europy porażką z Polakami

Reprezentacja Litwy kobiet w piłce ręcznej zakończyła się porażką w 2022 roku. Eliminacje do Mistrzostw Europy. W ostatnim meczu grupy 1 Litwini z Olity zaakceptowali reprezentację Polski, która zdobyła już bilet na mistrzostwa Europy.

Litwini szczypiorniści rozpoczęli mecz lepiej i awansowali 3:1. Później inicjatywę przejęli Polacy, ale Litwini nie dali się oderwać rywalom i wynik był wielokrotnie wyrównany. Pod koniec pierwszej połowy goście strzelili 4 nieodebrane bramki i uciekli o 19:15. Po przerwie Polacy zwiększyli przewagę i wygrali 40:27.

Najwięcej w reprezentacji Litwy zagrała Roberta Stropė, która strzeliła 10 bramek. Audinga Kniubaitė zdobyła 6 bramek, Simona Kolosovė 5 bramek, Martyna Vaitkutė i Jūratė Žilinskaitė zdobyły 2 bramki, Greta Sadauskaitė i Viltė Lubytė raz.

Aneta Labuda była królem strzelców reprezentacji Polski prowadzonej przez Arnne Senstada z Norwegii z 9 bramkami.

„Przez cały turniej kwalifikacyjny mieliśmy tendencję do posiadania wystarczającej siły i zasobów w pierwszej połowie i brakowało nam w drugiej połowie. Było to spowodowane słabą formą fizyczną, brakiem wytrzymałości. To jak nasze mistrzostwa, ponieważ widzimy, że gracze nie są fizycznie gotowy do rozegrania wszystkich meczów na tym poziomie z zespołami na tak wysokim poziomie. Ponadto brakowało nam kilku zawodników w prawie każdym meczu, aby poszerzyć rotację i umożliwić alokację zasobów. Emerytowani gracze czasami rywalizowali przez 50-55 minut To zdecydowanie za dużo, ale często nawet nie mamy dla nich zmiany – powiedział trener reprezentacji Litwy Karolis Kaladinskas.

Reprezentacja Litwy, która poniosła pięć porażek, pozostała czwarta w grupie. Litwinom przypisano techniczne zwycięstwo 10:0 z reprezentacją Rosji, która odpadła z rozgrywek międzynarodowych z powodu wojny na Ukrainie. Pierwsze miejsce w grupie wywalczyła po raz ósmy w historii reprezentacja Polski. Na drugim miejscu zajęli szwajcarscy piłkarze ręczni i zagrają po raz pierwszy w historii.

W dniach 4-20 listopada odbędą się 15. Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet. Słowenia, Macedonia Północna i Czarnogóra. W finałowej rundzie meczu 16 drużyn. Tytułu mistrzowskiego będzie bronić reprezentacja Norwegii. W sumie norwescy szczypiorniści byli ośmiokrotnie mistrzami Europy.

Reprezentacja Litwy w piłce ręcznej kobiet wzięła udział w Mistrzostwach Europy dopiero w 1996 roku i zajęła 12. miejsce.