Litewscy prokuratorzy planują wyjazd na Ukrainę w celu zbadania zbrodni wojennych


Poczta : 2022-04-11 08:53

Zdjęcie: Siergiej Supinsky (AFP / Scanpix)
Na początku marca litewscy prokuratorzy przygotowują się do wyjazdu do kraju w celu wszczęcia wstępnego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie, informuje portal informacyjny 15min.lt.

Prokurator generalna Nida Grunskien powiedziała portalowi, że litewskie funkcje na Litwie pełnią jako członkowie wspólnego zespołu śledczego litewskich, polskich i ukraińskich prokuratorów.

Grupa została utworzona pod koniec marca w celu zbadania zbrodni wojennych i zbrodni monopolistycznych.

Współpraca trwa i Ukraina omawia niezbędną pomoc, a także trwają przygotowania do wyjazdu członków Wspólnego Zespołu Śledczego na Ukrainę w celu wzięcia udziału lub przynajmniej wzięcia udziału we wstępnym dochodzeniu, powiedział Grunskien.

Dokładna data wyjazdu nie jest jeszcze znana, ale trwają przygotowania – zapewnił prokurator generalny.

W ramach porozumienia między prokuratorami litewskimi, polskimi i ukraińskimi wspólny zespół śledczy będzie rejestrował, analizował i zabezpieczał dane dotyczące przestępstw popełnionych na Ukrainie, sprawców i ofiar, aby w inny sposób pomóc ukraińskim prokuratorom ścigać zbrodniarzy wojennych.

24 lutego Rosja rozpoczęła militarną inwazję na Ukrainę. Jej prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja dąży do wynarodowienia Ukrainy poprzez ofensywę militarną.

Wiele budynków cywilnych zostało zniszczonych podczas wojny na Ukrainie, a Ukraińcy podobno znaleźli masowe groby cywilów na odzyskanych terytoriach, z których część rzekomo była torturowana.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.