Ławrow mówi o realnym zagrożeniu wojną nuklearną, kolejnym masowym grobie odkrytym w pobliżu Mariupola

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin przybyli w niedzielę do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Była to pierwsza wizyta wysokich rangą urzędników amerykańskich na Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na prozachodnie państwo 24 lutego. Odbywało się w wielu częściach świata z okazji prawosławnej Wielkanocy. Fakt wizyty w Stanach Zjednoczonych potwierdzono dopiero po opuszczeniu terytorium Ukrainy przez A. Blinkena i L. Austina.

A. Blinken i L. Austin wyrazili solidarność z W. Zełenskim i zapowiedzieli stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów na Ukrainę.

Zobowiązali się również, że Stany Zjednoczone dostarczą ponad 700 milionów dolarów. 648 milionów dolarów bezpośredniej i pośredniej pomocy wojskowej, w tym około 300 milionów dolarów na zakup niezbędnej broni.

Pieniądze trafią także do regionalnych sojuszników Ukrainy, którzy po wysłaniu broni do sąsiada muszą uzupełnić zapasy.

Blinken powiedział, że prezydent USA Joe Biden planuje w nadchodzących dniach mianować obecnego ambasadora USA na Słowacji Bridget Brink jako nowego ambasadora w Kijowie. Stanowisko to oficjalnie nieobsadzone od 2019 roku.

AFP/Scanpix Zdjęcie/Antony Blinken

Chociaż kilka krajów europejskich ponownie otworzyło swoje ambasady w Kijowie, amerykańscy dyplomaci będą stopniowo wracać, powiedział urzędnik Departamentu Stanu.

„Od początku wojny mamy zespół za granicą w Polsce” – powiedział urzędnik po polskiej stronie granicy między Blinken i Austin.

„Od tego tygodnia członkowie tego zespołu będą mogli jeździć na jednodniowe wycieczki na Ukrainę” – powiedział. „W końcu znów zaczną pracować w Kijowie”.

Ukraińska prezydencja potwierdziła doniesienia o niedzielnej wizycie Blinkena i Austina, a doradca Zełenskiego Oleksiy Arestovyčius powiedział w wywiadzie na YouTube, że „nie przybyliby, gdyby nie byli gotowi dać nam broń”.

Zełenski napisał również w niedzielę na Twitterze, że „przyjaźń i partnerstwo między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi jest silniejsze niż kiedykolwiek”.

Biden ogłosił w czwartek nowe 800 milionów dolarów. Program pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 736 milionów dolarów. Według prezydenta wsparcie to pomoże siłom kijowskim walczyć z armią rosyjską we wschodnim regionie Donbasu. Odkąd kadencja Bidena rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku, Stany Zjednoczone wniosły już około 4 miliardów dolarów. dolarów pomocy wojskowej.

Przed wizytą Austina i Blinkena na Ukrainie odwiedziło ją wielu czołowych europejskich urzędników, w tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.