Landsbergis: Polska i kraje bałtyckie muszą mieć „kompleksową strategię obrony”

Gabriel Landsberg, Minister Spraw Zagranicznych. Fot. Władimir Iwanowo (V)

Litwa naciska, aby NATO dokonało przeglądu planów obronnych dla państw bałtyckich, a Polska i państwa bałtyckie miały kompleksową strategię obronną, powiedział minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Głównym celem Przeglądu Strategii Obronnej Bałtyku nie jest określenie dokładnych zdolności, ale ocena całkowicie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa, a stamtąd zaczyna się przede wszystkim planowanie polityczne, zaczyna się precyzyjne planowanie regionu i mam nadzieję, że osiągnąć to w środę, Landsbergis powiedział dziennikarzom.

Przywódcy Sojuszu wezmą udział w nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli w czwartek, aby omówić rosyjską inwazję na Ukrainę.

Musi być bardzo wyraźny sygnał, że Polska i kraje bałtyckie muszą mieć wszechstronną strategię obronną, kiedy mówi się, że ani centymetra, ani centymetra nie będzie bronić i trzeba iść za konkretnymi działaniami, tak jak my. Widzimy, jak w Polsce rozwijają się pewne zdolności i jestem przekonany, że takie zdolności trzeba zmobilizować także w krajach bałtyckich – powiedział minister.

Wielka Brytania ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rozmieści w Polsce swój najbardziej zaawansowany system obrony powietrznej średniego zasięgu, Sky Sabre.

Pytany o konkretne pojemności oczekiwane na Litwie G. Landsbergis odpowiada, że ​​jest to kwestia bezpieczeństwa całego regionu i że można je przechowywać na Łotwie, ale także na Litwie.

Dlatego nie powinniśmy tak wrażliwie załamywać się, nie wszystko powinno być na Litwie – powiedział minister.

Mówiąc o celu zastąpienia misji policji powietrznej NATO w krajach bałtyckich misją obrony powietrznej, Landsbergis powiedział, że obrona powietrzna, która miała zastąpić patrol powietrzny, jest integralną częścią tej obrony.

Osobiście popieram rząd i rząd zajmuje takie stanowisko, ale to lepsze, jeśli chodzi o planowanie NATO, bo część samolotu jest na Łotwie, część samolotu jest w Estonii i mogą to zrobić – powiedział minister spraw zagranicznych .

Po przedyskutowaniu w środę przed sejmową Komisją Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony NATO ewentualnych dodatkowych zdolności na porannej flance NATO, jej przewodniczący Laurynas Kasinas ogłosił, że obecność sił sojuszniczych w regionie powinna być 2-3 razy większa.

Na Litwie przebywa obecnie około 3500 żołnierzy alianckich, w większości Amerykanie i Niemcy na czele międzynarodowego batalionu NATO.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.