Landsbergis o bojownikach obiecał Ukrainie: „Państwa muszą same decydować”

Minister obrony narodowej A. Anušauskas, z którym w środę rozmawiali dziennikarze rządowi, powiedział, że informacja o dostawach myśliwców na Ukrainę nie zostanie upubliczniona.

Wcześniej czy później konieczne będzie podjęcie decyzji o dodatkowych działaniach na rzecz pomocy Ukrainie.

„Informacje w tych sprawach nie były i nie będą upubliczniane. O co powiedział pan Borell macie okazję zapytać pana Borella. Z pewnością nie będę komentował wszystkich wypowiedzi mężczyzn dotyczących polityki europejskiej.

Mogę tylko powiedzieć, że prędzej czy później będziemy musieli jeszcze podjąć decyzję o dodatkowych działaniach na rzecz pomocy Ukrainie. – W przyszłym tygodniu będziemy mogli rozmawiać szerzej w zamkniętej przestrzeni, gdzie odbędzie się wirtualne spotkanie z ministrami obrony NATO – powiedział minister.

Zdjęcie: Irmantas Gelūnas / 15min / Arvydas Anusauskas

Minister spraw zagranicznych Landsberg powiedział, że o dostawach „cięższej broni” na Ukrainę muszą same państwa członkowskie.

„Wciąż są możliwości dostarczenia cięższej broni, ale to od państw zależy, jak to zrobią. Moją radą – i sobie – jest trochę o tym porozmawiać” – powiedział dziennikarzom G. Landsbergis.

Zauważył brak jasności w publicznych wypowiedziach na temat myśliwców na Ukrainie.

Ukraina: partnerzy z UE oddają 70 samolotów wojskowych

Chociaż szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział wcześniej, że kraje UE wyślą na Ukrainę myśliwce na prośbę Kijowa, Polska, Bułgaria i Słowacja odmówiły tego.

Ukraińska posłanka Galina Tretiakowa ogłosiła w poniedziałek wieczorem, że ukraińscy piloci przylecieli do Polski po samoloty wojskowe dostarczone przez partnerów z UE, takie jak radziecki MiG-29.

Ponadto ukraiński parlament zapowiedział przekazanie Ukrainie łącznie 70 samolotów wojskowych przez partnerów z UE: 28 myśliwców MiG-29 do Polski, 16 bojowych samolotów MiG-29 do Bułgarii i 14 bojowych samolotów bojowych Su-25 na Słowacji, 12 myśliwców MiG-29 na Słowacji.

Ale już we wtorek prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że jego kraj nie przekaże Ukrainie samolotów wojskowych, ponieważ zostanie to uznane za „interwencję wojskową w konflikcie” i „NATO nie jest stroną konfliktu”.

Duda przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, który odwiedzał polską bazę lotniczą Lasko.

Bułgaria i Słowacja również zaprzeczyły wysyłaniu samolotów wojskowych na Ukrainę.

Słowacja i Bułgaria odmówiły dostarczenia myśliwców

Bułgarski premier Kirill Petkov, którego rzecznik powiedział Politico, powiedział, że jego kraj nie ma nadających się do użytku samolotów i części, a także nie ma wystarczającej liczby myśliwców, aby chronić swoją przestrzeń powietrzną, a przynajmniej pożyczać ją Ukrainie.

Przedstawiciel słowackiego Ministerstwa Obrony zaprzeczył też, jakoby kraj udzielił pomocy Ukrainie.

„Słowacja nie dostarczy Ukrainie myśliwców” – powiedział, cytując Politico.

Scanpix / Zdjęcie ITAR-TASS / myśliwiec MiG-29

Scanpix / Zdjęcie ITAR-TASS / myśliwiec MiG-29

Borell powiedział 27 lutego, że członkowie Wspólnoty będą wspierać Ukrainę myśliwcami.

Dodał, że ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział swoim unijnym kolegom, że Ukraińcy „potrzebują bojowników, którymi ukraińska armia może kontrolować… a niektóre państwa członkowskie mają takie samoloty”.

Stoltenberg: NATO nie wyśle ​​wojsk ani samolotów

Podczas wizyty w polskiej bazie lotniczej Lasko we wtorek szef NATO Stoltenberg zauważył, że sojusznicy NATO nie wyślą swoich wojsk i samolotów na Ukrainę.

„NATO nie będzie stroną tego konfliktu. Więc NATO nie wyśle ​​wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną” – powiedział Stoltenberg.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *