Kraje bałtyckie i Ukraina domagają się decyzji o korzystniejszym kursie hrywny wobec euro

Zdjęcie: Konstantino Chernichkino (Reuters/Scanpix)

Bank Litwy (LB) wraz z bankami centralnymi Ukrainy, Łotwy i Estonii szuka rozwiązania, które zapewni korzystniejszy kurs hrywny dla Ukraińców, którzy uciekli z wojny.

Według Gediminasa Imkusa, szefa LAC, trwają obecnie konsultacje w sprawie środków mających na celu wymianę hrywny jak najbliżej oficjalnego kursu.

Nie spełniamy wymogów finansowania pieniężnego, które obowiązują nas jako członków Eurosystemu, aby hrywna mogła być wymieniana jak najbliżej oficjalnego kursu walutowego – powiedział we wtorek szef Banku Litwy na konferencji prasowej .

Po specjalnym porozumieniu między narodowymi bankami Ukrainy i Polski uchodźcy wojenni mogą wymieniać w bankach komercyjnych do 10 tys. hrywien (ok. 310 euro) według zaokrąglenia oficjalnego kursu.

Bank Polski zgodził się też kupić hrywny od banku komercyjnego po takiej samej cenie, w jakiej kupował przybyszów, a Bank Ukrainy zgodził się kupić 10 mld euro. hrywien, kup w obywatelach Ukrainy.

Zdaniem G. Imkusa Bank Litwy nie może podpisać takiej samej umowy o korzystniejszym kursie hrywny jak banki centralne Polski i Ukrainy, ponieważ należy do strefy euro.

Pod tym względem główna różnica między Polską a Litwą polega na tym, że jesteśmy częścią Eurosystemu, więc takie umowy między polskim bankiem centralnym a Narodowym Bankiem Ukrainy byłyby brane pod uwagę tylko wtedy, gdyby zrobił to cały Eurosystem – powiedział szef. LAC.

Oficjalny kurs Banku Litwy 29 marca wyniósł 33,7 hrywny i 1 euro. Według portalu bankai.lt we wtorek w kantorach sprzedano 4045 hrywien za 1 euro, a na początku marca ukraińską walutę kupiono znacznie taniej za 1 euro i trzeba było zapłacić około 8590 hrywien.

Wraz ze wzrostem liczby ukraińskich uchodźców wojennych na Litwie hrywna ukraińska może być wymieniana na euro jedynie w kantorach w największych miastach kraju, a banki komercyjne nie wymieniają hrywny ukraińskiej.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.