Kraje bałtyckie i Polska wzywają Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski do zawieszenia członkostwa Rosji

Ponadto państwa członkowskie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego są proszone o pomoc dla ukraińskich paraolimpijczyków w związku z udziałem Ukrainy w rozpoczynających się w przyszłym tygodniu Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie.

„Jesteśmy głęboko zszokowani agresją Rosji na Ukrainę i jej lud. Rosja i Białoruś naruszyły wszystkie zasady ludzkości, a także zasadę rozejmu olimpijskiego. W tej chwili Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, ale całej demokratycznej świat”, głosił adres.

„Rezolucja o rozejmie olimpijskim wzywa wszystkich członków do współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim w celu wykorzystania sportu jako narzędzia pokoju i dialogu na obszarach konfliktów podczas i poza igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi. Rosja naruszyła rozejm olimpijski w w najstraszniejszy możliwy sposób” – powiedział.

Zgodnie z dokumentem te „środki nadzwyczajne” są konieczne w ramach zdecydowanej, demokratycznej odpowiedzi na rosyjską agresję na naród ukraiński i poszanowania zasady rozejmu olimpijskiego.

Zdaniem Mindaugasa Biliusa, przewodniczącego Litewskiego Komitetu Paraolimpijskiego, który zainicjował apel, stanowiska wyrażone w czwartek przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski nie wystarczą do uzyskania rzeczywistych rezultatów.

„Możliwą sankcją, którą widzimy, jest zawieszenie komitetów paraolimpijskich Rosja-Białoruś. Jest to sposób na zademonstrowanie, że agresja militarna ma swoją cenę. „Oznaczałoby to, że sportowcy z tych krajów nie mogliby konkurować na poziomie międzynarodowym, w tym na arenie międzynarodowej. Zimowe Igrzyska w Pekinie – powiedział.

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-13 marca w Chinach.

150-200 tys. Rosja, która w ostatnich miesiącach zmobilizowała wojska w pobliżu Ukrainy, zaatakowała Ukrainę w czwartek, rozpoczynając zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w całym kraju, przeprowadzając ataki powietrzne i naziemne, m.in. w stolicy, Kijowie.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.