Komponent bezpieczeństwa LNG dla litewskich odbiorców gazu zmniejszy się o prawie 60%

Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy Klaipedos Nafta. Zdjęcie Władimira Iwanowo (VŽ)

Wszyscy użytkownicy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie od maja zapłacą tę samą cenę za usługi, a tzw. komponent bezpieczeństwa LNG zmniejszy się o prawie 60% dla litewskich odbiorców gazu.

Krajowa Rada Regulacji Energetyki (VERT) w czwartek ustaliła zerową taryfę za stałą część ceny odgazowania LNG, poinformował operator terminalu Klaipėdos Nafta. Do tej pory osiągnął 149,88 euro za megawatogodzinę (MWh) dziennie.

W rezultacie ogólny składnik bezpieczeństwa, który spadł od 1 maja, spada o około 60%. wyniesie 102,98 EUR MWh dziennie, natomiast od stycznia br. obowiązuje taryfa 252,86 EUR MWh dziennie.

„W miarę wzrostu zapotrzebowania na usługi terminalu LNG dążymy do zapewnienia odpowiednich cen, które są powszechnie stosowane dla graczy na rynku gazu w całym regionie, od Polski po Finlandię. W przypadkach, gdy przepustowość terminalu jest w pełni zarezerwowana, każdy użytkownik terminalu zapłaci tę samą cenę za usługi świadczone na terminalu, ponadto przyczyni się do zmniejszenia elementu bezpieczeństwa dla litewskich odbiorców gazu – powiedział Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy Klaipedos Nafta.

Stała część ceny odgazowania jest zawarta w składniku bezpieczeństwa terminalu, który płacą wszyscy odbiorcy gazu ziemnego, niezależnie od tego, czy kupują gaz w terminalu, czy z innych źródeł.

W tym czasie zmienna część ceny odgazowania wzrasta 2,9 razy – do 1,19 euro za megawatogodzinę dziennie.

Nowy cennik wejdzie w życie 1 maja, kiedy uruchomione zostanie połączenie gazowe Litwa-Polska (GIPL) i będzie obowiązywał do końca tego roku.

Klaipedos Nafta poinformowała wcześniej, że przepustowość terminalu LNG jest w pełni zarezerwowana do 30 września, czyli do końca bieżącego roku gazowego.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.